W najbliższą niedzielę oddajemy krew potrzebującym.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych i zdrowych krwiodawców na zbiórkę krwi, która odbędzie się w najbliższą niedzielę 17 stycznia 2021, w godzinach od 10.00 do 14.00. Każdy kto chce i nie ma przeciwwskazań, może honorowo oddać krew w mobilnym punkcie poboru, który będzie umiejscowiony przy ZS im. Adama Mickiewicza, ul. Licealna 3.

Krótkie przypomnienie:

Krew może oddać osoba pełnoletnia, zdrowa (dyskwalifikują nie tylko choroby przewlekłe, ale również zwykłe przeziębienie!) ważąca więcej niż 50kg.

Jak się przygotować do oddania krwi?

🧛‍♂️ Trzeba się WYSPAĆ 😍
🧛‍♂️ Dzień przed oddaniem krwi oraz w dniu oddania krwi należy pić dużo wody (dużo to 2 litry +)
🧛‍♂️ Ale alkoholu NIE, ani w dniu donacji ani w dniu poprzedzającym 😉
🧛‍♂️ Przed oddaniem krwi KONIECZNIE ZJEDZ ŚNIADANIE! Wiele osób myśli, że trzeba przyjść na czczo – otóż nie wolno przyjść na czczo 😉
🧛‍♂️ Miej że sobą dowód tożsamości
🧛‍♂️ Miej ze sobą osobę towarzyszącą, zwłaszcza jeżeli oddajesz krew po raz pierwszy, żebyś po oddaniu krwi nie wracał do domu sam.
🧛‍♂️ Nie musisz robić żadnych badań przed oddaniem krwi, chyba, że masz jakieś wątpliwości co do swojego stanu zdrowia.
🧛‍♂️ Nie musisz znać swojej grupy krwi 😉
🧛‍♂️ Pamiętaj, że od wykonania tatuażu bądź przekłucia uszu musi minąć pół roku zanim oddasz krew. Samo to, że masz tatuaż, nie wyklucza cię z grona krwiodawców!

Kilka informacji w związku z sytuacją epidemiczną:

 •  Zbiórka odbywa się w ambulansie przy Liceum w Mrozach (Licealna 3). Przeważnie w miesiącach zimowych robimy akcje stacjonarne w klasach, tym razem nie ma takiej możliwości, więc już dzisiaj apeluję żeby ubrać się ciepło, a najlepiej w miarę możliwości czekać na swoją kolej w środku w poczekalni, nie na zewnątrz.
 • Ze względu na przepisy sanitarne nie ma szans na osiągnięcie takiej przepustowości jak przy normalnych warunkach – m.in. dlatego, że na raz może być zajęta tylko połowa stanowisk do oddawania krwi. W związku z tym ostatnio musieliśmy wstrzymać wydawanie formularzy w połowie akcji. Zatem im wcześniej przyjdziecie, tym większa szansa na otrzymanie formularza i oddanie krwi.
 • Jeśli ktoś jest ozdrowieńcem i planuje oddać osocze, na akcji krwiodawstwa nie ma takiej możliwości. Osocze można oddawać wyłącznie w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na ul. Saskiej w Warszawie. Jeśli ozdrowieniec decyduje, że nie chce oddawać osocza, to może oddać krew pełną na akcji w Mrozach, tylko musi zgłosić ten fakt na samym początku – ozdrowieńcy otrzymują osobny formularz i podlegają troszeczkę innej procedurze.
 • Nie wiem, czy wśród potencjalnych mrozowskich krwiodawców znajduje się chociaż jedna osoba już zaszczepiona na COVID-19, ale ważne info na przyszłość – krew można oddawać już siedem dni po zaszczepieniu.
 • Oczywiście apeluję o szczere i rzetelne wypełnianie formularza i stosowanie się do zaleceń personelu medycznego, ale to dla formalności.
 • Nie przychodźcie nawet z najdrobniejszymi objawami przeziębienia lub grypy.
 • O zakrywaniu ust i nosa oraz zachowaniu dystansu już nie wspominam, bo ten komunikat znamy wszyscy na pamięć.

 

 •  FAKT NR 1 – Krew jest tak samo potrzebna w czasie pandemii, jak była potrzebna wcześniej.
 • FAKT NR 2 – Oddawanie krwi zawsze było i nadal jest bezpieczne.
 • FAKT NR 3 – Oddając krew ratujesz ludzkie życie i jesteś prawdziwym bohaterem / prawdziwą bohaterką.
 • FAKT NR 4 – Na zbiórce będzie blok czekoladowy.

 

W imieniu organizatora SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!