Mniej chętnych do oddawania krwi.

Krew jest jak dotychczas niezastąpionym lekiem. Niezbędna w wielu stanach zagrożenia życia, leczeniu chorób (w tym nowotworowych). To również sposób na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa własnego i spokoju o bezpieczeństwo zdrowia i życia innych ludzi. 

Pomimo rozszerzającej się epidemii korona-wirusa w minioną niedzielę, w Mrozach odbyła się zaplanowana zbiórka krwi. W związku z tym zagrożeniem, a w trosce o bezpieczeństwo krwiodawców, personelu RCKiK w Warszawie oraz biorców krwi wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, mające na celu zapobiegnięcie ewentualnego zakażenia. To nie przekonało dawców i tym razem znacznie zmniejszyła się ich liczba. Przybyło 17 osób, z czego 14 zostało zakwalifikowanych i oddało krew. Samo to, że w tym trudnym czasie krwiobus nie przyjechał do Mrozów na darmo, jest dużym sukcesem.

Sytuacja w bankach krwi z dnia na dzień staje się coraz bardziej poważna. Każda pozyskana ilość jest niemal na wagę złota. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie na razie korzysta z zapasów krwi, ale obawia się, że jak tak dalej będzie, to zabraknie jej w szpitalach.

RCKiK w Warszawie wydało komunikat : „W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią korona-wirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, zwracamy się do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi.”

RCKiK wysyła również SMS-y do dawców następującej treści: 

 

 Na stronie RCKiK są również zamieszczone informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. 

Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków. 

Kalendarz zbiórek 

 

 

Kilka słów od współorganizatora – Andrzeja Frącza: 

– Wynik zbiórki krwi: 17 Krwiodawców przybyło, 14 zdołało oddać krew. Dziękujemy z całego serca wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia dzisiejszej zbiórki krwi. Przede wszystkim naszym bohaterskim szlachetnym Krwiodawcom, wszystkim tym którzy przybyli pomimo panującej nieuzasadnionej psychozy. Tym, którym się udało, szczerze gratulujemy. Warunki sanitarne były zachowane, akcja przebiegła profesjonalnie i spokojnie.
Dziękujemy Dyrekcji Szkoły za bezproblemowe udostępnienie sal i sanitariatów. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że bez tej bezcennej pomocy prawie żadna dotychczasowa zbiórka krwi nie zdołałaby się odbyć.

Zbiórka krwi to nie jest czyjaś fanaberia, spotkanie towarzyskie, czy okazja do lansu. To działanie, które w efekcie naprawdę ratuje ludzkie życie. Oczywiście nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie ryzykował zdrowia i życia Krwiodawców, gdyby istniało jakieś zagrożenie. RCKiK wie co robi, zapewniając maksymane bezpieczeństwo zarówno dla swoich pracowników, jak i przybyłych osób. Trzeba zachować zdrowy rozsądek i zasady higieny (odstęp, nie dotykanie, mycie rąk, maseczki, itp.) i na pewno nic złego nikomu się nie stanie.
Brakuje krwi w bankach i sytuacja z dnia na dzień staje się coraz bardziej poważna. Każda pozyskana jednostka krwi jest niemal na wagę złota. Nikomu nie życzę, nawet naszym hejterom, aby spotkała go dramatyczna sytuacja, kiedy okazuje się, że dla jego dziecka nie ma krwi, ale tą krew dostanie dziecko obok, bo ma lepsze rokowania. I patrzysz obok na szczęśliwych rodziców i ich zdrowiejące dziecko, a Twoje w tym czasie umiera. To nie film, to najprawdziwsza rzeczywistość. Oby nikogo z nas to nie spotkało. Starajmy się ze wszystkich sił, aby nie dopuścić do takich dramatów.

Czekają nas trudne dni, będzie coraz więcej stwierdzonych zachorowań. To będą ci, którzy już się zarazili, a objawy dopiero wystąpią. Zachowajmy spokój, rozwagę, bądźmy dla siebie mili i pomocni. Stosujmy się do zaleceń władz i starajmy się żyć normalnie, na ile się da. Bądźmy bezpieczni. Przetrwajmy ten trudny okres, kiedyś znowu „zaświeci słońce”.

Serdecznie dziękujemy!!!

K.L.

Jedna odpowiedź do “Mniej chętnych do oddawania krwi.”

  1. Prośba o artykuł, który przemówi do rozsądku Gminnym motocyklistom i czterokołowym wiosennym rajdowcom – aby zmniejszyli prędkość.

    Czasy są takie, że nie powinni już się spieszyć, ryzykować oraz narażać banki krwi na bezsensowne straty.

    Konsola to nie realne życie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.