Ratowanie życia jest takie proste… – zbiórka krwi.

Oddaj cząstkę siebie dla ratowania życia innych. To takie proste, a jednocześnie tak szlachetne. Krwi nie można niczym zastąpić, zawsze jest i będzie potrzebna, liczy się każda ilość. To dzięki dawcom  wiele osób żyje, a kolejne przelane litry z pewnością pomogą uratować niejedno ludzkie istnienie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych zdrowych krwiodawców na zbiórkę krwi, która odbędzie się w najbliższą niedzielę 15 marca, w godzinach od 10.00 do 14.00. Każdy kto chce i nie ma przeciwwskazań, może honorowo oddać krew w punkcie poboru, który będzie umiejscowiony w ZS im. Adama Mickiewicza przy ul. Licealnej.

Może to zrobić osoba pełnoletnia, zdrowa (dyskwalifikują nie tylko choroby przewlekłe, ale również zwykłe przeziębienie!) ważąca więcej niż 50kg.

autor. A.F.

Pamiętajcie!!!

Krew może oddać osoba pełnoletnia, zdrowa (dyskwalifikują nie tylko choroby przewlekłe, ale również zwykłe przeziębienie!) ważąca więcej niż 50kg.

Jak się przygotować do oddania krwi?

🧛‍♂️ Trzeba się WYSPAĆ 😍

🧛‍♂️ Dzień przed oddaniem krwi oraz w dniu oddania krwi należy pić dużo wody (dużo to 2 litry +)

🧛‍♂️ Ale alkoholu NIE, ani w dniu donacji ani w dniu poprzedzającym 😉

🧛‍♂️ Przed oddaniem krwi KONIECZNIE ZJEDZ ŚNIADANIE! Wiele osób myśli, że trzeba przyjść na czczo – otóż nie wolno przyjść na czczo :p

🧛‍♂️ Miej że sobą dowód tożsamości

🧛‍♂️ Miej ze sobą osobę towarzyszącą, zwłaszcza jeżeli oddajesz krew po raz pierwszy, żebyś po oddaniu krwi nie wracał do domu sam.

🧛‍♂️ Nie musisz robić żadnych badań przed oddaniem krwi, chyba, że masz jakieś wątpliwości co do swojego stanu zdrowia.

🧛‍♂️ Nie musisz znać swojej grupy krwi 😉

🧛‍♂️ Pamiętaj, że od wykonania tatuażu bądź przekłucia uszu musi minąć pół roku zanim oddasz krew. Samo to, że masz tatuaż, nie wyklucza cię z grona krwiodawców!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY. 

Tekst i zdjęcia – A. F.

Jedna odpowiedź do “Ratowanie życia jest takie proste… – zbiórka krwi.”

 1. Wynik dzisiejszej zbiórki krwi: 17 Krwiodawców przybyło, 14 zdołało oddać krew.

  Dziękujemy z całego serca wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia dzisiejszej zbiórki krwi. Przede wszystkim naszym bohaterskim szlachetnym Krwiodawcom, wszystkim tym którzy przybyli pomimo panującej nieuzasadnionej psychozy. Tym, którym się udało, szczerze gratulujemy. Warunki sanitarne były zachowane, akcja przebiegła profesjonalnie i spokojnie.
  Dziękujemy Dyrekcji Szkoły za bezproblemowe udostępnienie sal i sanitariatów. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że bez tej bezcennej pomocy prawie żadna dotychczasowa zbiórka krwi nie zdołałaby się odbyć.

  Zbiórka krwi to nie jest czyjaś fanaberia, spotkanie towarzyskie, czy okazja do lansu. To działanie, które w efekcie naprawdę ratuje ludzkie życie. Oczywiście nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie ryzykował zdrowia i życia Krwiodawców, gdyby istniało jakieś zagrożenie. RCKiK wie co robi, zapewniając maksymane bezpieczeństwo zarówno dla swoich pracowników, jak i przybyłych osób. Trzeba zachować zdrowy rozsądek i zasady higieny (odstęp, nie dotykanie, mycie rąk, maseczki, itp.) i na pewno nic złego nikomu się nie stanie.
  Brakuje krwi w bankach i sytuacja z dnia na dzień staje się coraz bardziej poważna. Każda pozyskana jednostka krwi jest niemal na wagę złota. Nikomu nie życzę, nawet naszym hejterom, aby spotkała go dramatyczna sytuacja, kiedy okazuje się, że dla jego dziecka nie ma krwi, ale tą krew dostanie dziecko obok, bo ma lepsze rokowania. I patrzysz obok na szczęśliwych rodziców i ich zdrowiejące dziecko, a Twoje w tym czasie umiera. To nie film, to najprawdziwsza rzeczywistość. Oby nikogo z nas to nie spotkało. Starajmy się ze wszystkich sił, aby nie dopuścić do takich dramatów.

  Czekają nas trudne dni, będzie coraz więcej stwierdzonych zachorowań. To będą ci, którzy już się zarazili, a objawy dopiero wystąpią. Zachowajmy spokój, rozwagę, bądźmy dla siebie mili i pomocni. Stosujmy się do zaleceń władz i starajmy się żyć normalnie, na ile się da. Bądźmy bezpieczni. Przetrwajmy ten trudny okres, kiedyś znowu „zaświeci słońce”.

Możliwość komentowania jest wyłączona.