1 % podatku dla OSP Mrozy.

Zbliża się okres rozliczeń podatkowych za rok 2017. Każdy z nas, podatników, rozliczając swój PIT, ma przywilej przekazania 1% odprowadzanego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Warto z tego korzystać, ponieważ jest to bardzo proste i może przynieść wiele dobra potrzebującym.

Osobiście postanowiłem przekazać w tym roku swój 1 % na OSP Mrozy. Was również gorąco zachęcam do wsparcia naszych strażaków. Dlaczego? Ponieważ to właśnie ONI, bez względu na porę dnia i nocy, w każdej chwili są gotowi odłożyć wszystkie swoje obowiązki na bok, by nieść pomoc innym, często ryzykując przy tym własne życie i zdrowie. Taki gest nic nas nie kosztuje, a im bardzo pomoże, ponieważ środki uzyskane z przekazanego 1% zostaną przeznaczone na niezbędny sprzęt ratowniczy.

 

W ubiegłym roku dzięki Państwa pomocy udało się zakupić sprzęt za około 2300 złotych !!! 💪 SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!! 😊 – czytamy na profilu OSP Mrozy.

Ze zgromadzonych środków udało się pozyskać m.in.: dwa komplety ubrań ochronnych na owady, zestaw kominiarski do czyszczenia przewodu kominowego, młot 5 kg, odkurzacz warsztatowy do samochodu, narzędzia warsztatowe, wkładki do butów specjalnych, 6 pachołków drogowych…

Więc… jeżeli jeszcze nie rozliczyłeś się i nie masz pomysłu komu możesz przekazać 1% swojego podatku, my podpowiadamy… Możesz wesprzeć ludzi, którzy w każdej chwili są gotowi aby odłożyć swoje obowiązki na bok i ruszyć na pomoc potrzebującym. O kim mowa? Oczywiście o Strażakach Ochotnikach. Ciebie taki gest nic nie kosztuje, a nam bardzo pomoże! Liczymy na Państwa pomoc również w tym roku!

DZIĘKUJEMY PAŃSTWU ZA WSPARCIE !


 🔥 ONI DAJĄ Z SIEBIE 100%, TY MOŻESZ DAĆ 1% 🔥

Pomóżmy, by ONI mogli pomagać innym…

20 odpowiedzi do “1 % podatku dla OSP Mrozy.”

 1. Pajda pokaż mi dobry AED za 2500zł!jeśli byłyby kupione dla 13 jednostek w naszej gminie to zaraz byłby bunt że gmina pieniądze zmarnowała bo po co każdemu. Zrozum wreszcie że to nie jest sprzęt,który powinien być w każdej jednostce. Prędzej byłbym za tym żeby zrobić punkty w gminie gdzie wisiałyby AED ogólnodostępne,jak w metrze itp. Centrum Mrozów i Jeruzal to obowiązkowo. Bateria do AED kosztuje ok 800zł a trzeba ja wymieniać co 2 lata,3-4 jeśli jest przechowywany bez przerwy w temp. ponad 20 stopni,czyli żaden garaż OSP,coroczny przegląd to ok 200-300zł. Pomnóż to sobie teraz razy 13. Gmina daje kasę na utrzymanie jednostek,jednostki z KSRG czyli Mrozy i Grodzisk dostają dodatkowo dotacje z budżetu Państwa do której burmistrz nic nie ma,przeważnie nawet nie wie ile jednostki dostały bo to jest załatwiane między PSP z Mińska a daną jednostką. Co do szkoleń. Szkolenia są jak najbardziej przeprowadzane przez PSP nieodpłatnie z których KAŻDY CHĘTNY strażak może korzystać. Co do „kleszczy”. Jak zapewne wiesz żeby używać takiego sprzętu trzeba mieć odpowiednie szkolenie,tak samo jak AED nie jest to sprzęt który powinien być wszędzie. Nigdzie tak nie ma żeby każdy miał wszystko bo to poprostu bez sensu. Z całym szacunkiem do innych jednostek z Gminy ale często jest tak że Mrozy i Grodzisk są szybciej przy zdarzeniu niż jednostka w której zdarzenie ma miejsce. I tak powinno być bo oni mają taki obowiązek,przynależność do KSRG nakłada pewne obowiązki.

  1. TM, pięknie piszesz, ale…. ,,dotacje z budżetu Państwa do której burmistrz nic nie ma,przeważnie nawet nie wie ile jednostki dostały bo to jest załatwiane między PSP z Mińska a daną jednostką”…. wierzysz w to co piszesz?. Zgadza się nie każdy sprzęt powinien być w każdej jednostce, tylko naprawdę przyjżyjcie się tym jednostkom OSP, mówisz, że OSP Mrozy czy Grodzisk są pierwsi na miejscu zdarzenia, niedługo będzie tak, że nie będzie w ogóle strażaków ochotników, owszem do ubrania munduru i reprezentacji są zawsze chętni, ale do pożaru jest już problem, albo praca, albo nadmierne promile itp. sytuacje. Dobra rada zacznijcie łączyć się, a nie dzielić na lepszych i gorszych, a uczestnictwo w jakikolwiek szkoleniach raczej powinno być obowiązkiem, a nie widzi mi się.

   1. Ktoś wprowadził ten podział na lepszych i gorszych. Druga rzecz jak ochotnicy są gotowi do wyjazdu bo pożar jest blisko nich , to niestety nie ma rozkazu wyjazd wstrzymany. Natomiast do pozaru wzywa sie kednosyki odległe nawer 20 km np Grodzisk lub Mrozy. Potem sa wychwalani pod nieniosa przez włodarza jak to szybko reagują i są zawsze pierwsi. Błędne koło . Naprawdę zabraknie tych ochotników w terenie i wtedy zostaną puste remizy na wsiach . Juz teraz w niektórych wsiach tylko emeryci bo młodzi wyprowadzają się do miast lub miejscowości gdzie jest lepszy dojazd do pracy. To i te remizy mchem porosną. Czemu w naszej gminie jest moda na globalizacji?

 2. Środki z budżetu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji rozdysponowywane przez Komendanta Głównego PSP na podstawie upoważnienia. .Komendant Główny PSP przekazuje dotacje zgodnie z trybem i zasadami udzielania dotacji dla OSP oraz podziałem środków zatwierdzonym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji . Podział wydatków majątkowych jest dokonywany proporcjonalnie do liczby powiatów w województwie, natomiast wydatków bieżących – proporcjonalnie do liczby jednostek OSP w województwie.Zestawienie środków finansowych przyznanych w ramach dotacji z budżetu państwa z podziałem na poszczególne lata na realizację zadań ochrony przeciwpożarowych przez ochotnicze straże pożarne, wygląda następująco:
  2014 r. – 32 500 000 zł
  2015 r. – 32 500 000 zł
  2016 r. – 36 000 000 zł
  2017 r. – 43 000 000 zł
  2018 r. – 53 635 000 zł
  W poprzednich latach przekazano następujące środki finansowe dla jednostek OSP w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczego:
  w 2014 r. – 71 000 000 zł,
  w 2015 r. – 73 000 000 zł,
  w 2016 r. – 73 000 000 zł,
  w 2017 r. – 81 110 000 zł,
  w 2018 r. – 83 950 000 zł. https://www.gov.pl/web/mswia/dofinansowanie-dzialalnosci-osp
  Wcale nie są to małe pieniądze , czyli Grodzisk i Mrozy powinny dostać coś z tej puli . Dostali…. ? A może burmistrz znowu zamataczył, rzucił jakiś ochłap Grodziskowi (bo tylko oni dostali) na pocieszenie i reszta prosić na zrzutka.pl….. Tak wygląda dofinansowanie naszych gminnych OSP

 3. Tak jest trzeba mówić prawdę Młody. Też wiem co nieco o wozie bojowym dla Trojanowa wyproszonym wyblaganym przez strażaków, w końcu wmanewrowal ich włodarz w jakąś pożyczkę a resztę zebrali w czapkę od różnych instytucji. Gmina może dołożyła jakieś złotówki ale na pewno nie to co obiecywała.

 4. Wrzucają informacje bo pozyskane środki starają się dzielić sprawiedliwie dla wszystkich.
  A w naszej gminie tylko dla wybrańców nie licząc zabytkowego samochodu dla Trojanowa a pozostałym nic.
  Dla Małej Wsi nic poza środkami z funduszu sołeckiego na remont remizy. To samo i dla innych. I czym tu się chwalić na FB
  Na zebraniu w Małej Wsi radny Zdzisław ciekawe rzeczy przedstawił min. o rozdziale środków w Funduszu Sprawiedliwości, poszły na zakup sprzętu dla 1 jednostki posiadającej już 2 komplety sprzętu. Nie takie było założenie projektu.
  Ciekawe informacje były też o komendancie i naszym prezesie. Widać było ich duże zakłopotanie.

  1. Ja też o tym słyszałem , że władze straży gminnej nie szczycą się popularnością i zaufaniem to są typy co to w kuluarach załatwiają sprawy a jakie tego nikt nie wie . Jak widać chyba nie dla dobra ogółu.

  2. Mała Wieś to i tak ma więcej szczęścia niż pozostałe OSP bo remiza jest ich własnością, resztę remiz już gmina wchłonęła do wspólnego majątku, tylko jakoś nimi nie chce się pochwalić i nie wykazuje w mieniu gminnym ani budynków ani gruntu. Sołtys i radny oraz prezes OSP w jednej osobie jeszcze w poprzedniej kadencji próbował coś z Burmistrzem ugrać, jak to by się skończyło, kto to wie, ale zakupy na remizie i jej oficjalne przejście były właśnie w Małej Wsi.

 5. Pajda szukasz problemu tam gdzie go nie ma. Niby piszesz z sensem ale tak naprawdę nie wiadomo o co Ci chodzi. Sugerujesz, że gmina nie daje na badania i całą resztę, która jest zapisana w ustawie?pokaż mi gminę, która dba o straż tak jakbyś tego chciał i w której to gminie wszystkie jednostki OSP mają defibrylatory. Nie ma takiej bo to jest poprostu bez sensu. Są grupy sprzętu, które każda jednostka powinna mieć i jest sprzęt, który dobrze mieć ale nie wszędzie, który powinien być rozmieszczony jakoś logicznie. Najłatwiej powiedzieć, że gmina nie chce dać każdemu na AED i zadowolony. Niech się teraz druga strona broni. Żeby uprzedzić wszelkie dziwne insynuacje mówię odrazu, że nie należę do żadnej opcji 😀 Jeśli masz takie podejście do sprawy można sądzić, że w swoim prywatnym aucie napewno wozisz na wszelki wypadek AED. Kiedyś OSP Ładzyń zbierała na karetkę na zrzutka.pl ich jakoś nikt nie krytykował, że to gmina powinna kupić, u nas jest jak zwykle jakiś niezrozumiały problem. Jestem tego zdania, że na rzeczy niezbędne musi dać gmina a na rzeczy, które dobrze byłoby mieć można zrobić zbiórkę.

  1. Co tu dywagować, zajrzyj do Dziennika Ustaw poz.736 z 10.04.2017r. (Obwieszczenie Marszałka RP… ustawy o ochronie przeciwpożarowej).
   Polecam Art.32. p.2 i p.3, ew. p.4, gdzie stoi jak wół, że OSP ma finansować GMINA – koniec, kropka. Skąd gmina ma na to wziąć to inna sprawa, jako mieszkańca guzik mnie to obchodzi, np. niech się dogaduje ze starostą.
   Jeśli OSP jest w systemie krajowym, to kasą ma też sypnąć budżet państwa: Art.33 p.1.
   A z ciekawostek: jest tam też napisane, że strażaków z OSP ma szkolić PSP nieodpłatnie.
   Defibrylator nie jest środkiem gaśniczym, ale jest takim samym sprzętem ratującym życie jak np. hydrauliczne kleszcze z rozpierakami. Powinien być na wyposażeniu każdej jednostki OSP, koszt 2,5-4 tys./szt.

 6. Prośba do strażaków o powstrzymanie się od komentarzy.
  Część komentarzy to świadoma prowokacja.
  Nikt nie jest zmuszany do wsparcia OSP, jest to tylko dobra wola darczyńców.
  Zgodnie z treścią artykułu „1 % podatku dla OSP Mrozy” za wsparcie w 2018 roku strażacy darczyńcą podziękowali i tylko proszą za dalsze wspieranie.

  1. Panie Komendancie nich się Pan nie denerwuje. Wsparcie – słowo klucz , jeśli mieszkańcy chcą to mogą 1 % wesprzeć jednostki OSP i to będzie dowód ich wdzięczności za ich służbę. Tylko nie na tym to polega. Bowiem finansowanie jednostek OSP w całej gminie koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina, zatem wydatki te powinny być realizowane bezpośrednio z budżetu gminy , na terenie której dana OSP ma swoją siedzibę.Natomiast budżet państwa ma udział w kosztach utrzymania OSP będących w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym.
   Zapisy art. 32 ust. 2-3 ustawy o ochronie przeciwpożarowej stanowiące, iż koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej OSP, bezpłatnego umundurowania członków OSP, ubezpieczenia w instytucji ubezpieczeniowej członków ochotniczej straży pożarnej i młodzieżowej drużyny pożarniczej ( przy czym ubezpieczenie może być imienne lub zbiorowe nieimienne), koszty okresowych badań lekarskich, o których mowa w art. 28 ust. 6 ponosi gmina. Ponoszenie powyższych kosztów powinno być realizowane bezpośrednio, a nie w formie dotacji. Nikt bogatemu nie zabroni udzielania dotacji na jakiś cel dla danej jednostki OSP, ale na to trzeba mieć wolne środki.

   1. W naszej gminie mówienie o sprawach finansów i o tym co prawnie się należy uważane jest za symbol wiejskiego filozofa. A to ciekawa teoria. Prawda jest taka , że strażacy są stałym elektoratem burmistrza i jego radnych. Coś im tam obieca po cichu, coś zamataczy, imprezkę zdrobi i jest dobrze. Natomiast gro ochotników nawet nie wie , że to są obowiązki gminy w stałym utrzymaniu OSP i nikt nikomu nie robi tutaj łaski jak to jest przyjęte w naszej gminie.

 7. A co jest śmiesznego w zrzutce na defibrylator?idąc tym tokiem myślowym to zbiórki na chore dzieci też są śmieszne,bo przecież na ich leczenie powinno dać „Państwo”. Po co też korzystać z dotacji unijnych na sprzęt skoro na sprzęt powinna dać Gmina?Pajda pamiętaj,że nie wszystko jest albo czarne albo białe,są też inne kolory. Jeśli są możliwości do pozyskania środków na sprzęt to trzeba z nich korzystać,co by to nie było,nawet zrzutka.pl. Straże są finansowane wg potrzeb, a jeśli jest 13 jednostek to ciężko kupić każdej defibrylator lub inne rzeczy które mało nie kosztująWiesz wogóle ile kosztuje utrzymanie takiego sprzętu,który leży i nie jest używany?

  1. Defibrylator to urządzenie zwiększające szanse na „zmartwychwstanie” z 4-5% (resuscytacja ręczna) do ok.63%. Takie urządzenie powinno się znaleźć w każdej publicznej placówce, a nie tylko w każdej remizie. Póki co, jak widać, gmina nie bardzo jest zainteresowana bezpieczeństwem mieszkańców.
   KAŻDA jednostka OSP powinna być wyposażona w niezbędny sprzęt, odzież ochronną, środki łączności, paliwo, itp. Panowie, Wy ratujecie ludzkie życie, narażając swoje, a nie bawicie się w strażaków. Jak nie przyjedziecie z pomocą, to ktoś po prostu umrze, bo się np. spali żywcem. Można zrezygnować z budowy drogi czy chodnika, ale na OSP kasa bezwzględnie musi być.
   Ano jak widać, u nas nie musi. Pieniądze zostały roztrwonione na przedwyborcze mydlenie oczu, na bzdety, na fanaberie władzy. Ludzie, którzy chcieli zagwarantować finansowanie OSP, zostali uwaleni w wyborach, m.in. Waszymi głosami. Jak to nazwać: samobój, strzał w kolano?
   Zbierać kasę z 1% podatku oczywiście można, a nawet trzeba, sam chętnie przekażę, tylko ile tego będzie? 3-5 tysięcy? Na waciki może wystarczy.

 8. Ja też tak uważam. Wójtowie Ceglowa i Wodyn co jakiś czas wrzucają na fb wiadomości o pozyskaniu środków zewnętrznych dla straży. W naszej gminie moda na zrzutki bo.. … w budżecie jest tylko 10 tyś. na cały rok zaplanowane dla straży😲

 9. Cel szlachetny, bez wątpienia. Jednakże co z normalnym finansowaniem OSP przez nasz dzielny samorząd, czyli gminę Mrozy, a w szczególności pana burmistrza? Czyż nie jest to ich powinność, a wręcz psi obowiązek?
  O mało z krzesła nie spadłem ze śmiechu, kiedy zobaczyłem zrzutkę na facetbuku, na OSP w Grodzisku 😁😁😁. Większego kabaretu i żenady trudno sobie wyobrazić, chyba że zrzutę na pensję dla księgowej i sekretarki pana burmistrza 😁 (to by było coś 🤣).
  Jaką sobie władzę wybrali, taką mają. Niech idą do niej po pieniądze, niech płaczą w mankiet swoim radnym i panu burmistrzowi. W końcu to ich idol wybrany zdecydowaną większością głosów. Na innych kandydatów, którzy jawnie deklarowali pewną 100% kasę dla OSP (bo tak powinno być!), wiejskie filozofy nie zagłosowali, olali ich. Trudno, taki mamy naród. Mówią, że Polak i po szkodzie głupi.

  1. Pajda ale mnie rozbawiłeś… Długo myślałeś nad tym co napisałeś „Wiejski Filozofie”HA HA HA HA HA Zmień lekarza bo Ci za mocne psychotropy przepisuje….”Wiejski Filozofie” HA HA HA HA

   1. Bolo , czytałeś zapisy budżetu naszej gminy na 2019 r. To przeczytaj chłopie i się obudź, nie bądź Ty wiejskim filozofem.
    Dla OSP w całej gminie jest przeznaczone 10 tys. złotych. Co roku Minister Spraw Wewnętrznych wydaje rozporządzenie w sprawie wysokości środków finansowych i ich podziału między jednostki ochrony przeciwpożarowej działające w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Środki te przydzielane są również dla OSP działającym w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. U nas w gminie są dwie jednostki OSP Mrozy i Grodzisk – to gdzie ta kasa dla nich?

    1. Tak, o to to . Właśnie o to chodzi . Te jednostki najwięcej udzielają się żeby pozyskać środki dla funkcjonowania OSP na „zrzutka” lub 1 %. Dlaczego te jednostki nie są dofinansowane.

Możliwość komentowania jest wyłączona.