Dzień Wszystkich Świętych – Policyjna akcja „ZNICZ 2018”

Dzień Wszystkich Świętych to szczególny dzień, w którym masowo odwiedzamy groby najbliższych pokonując kilkadziesiąt lub nierzadko nawet kilkaset kilometrów. To także okres, w którym policjanci prowadzą wzmożone kontrole na drogach.

Podczas tegorocznej akcji „Znicz”, która potrwa od 30 października do 4 listopada policjanci z KPP w Mińsku Mazowieckim jak co roku będą dbali o utrzymanie ładu i bezpieczeństwa. W tym czasie na drogi powiatu mińskiego wyjedzie więcej niż zazwyczaj patroli w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach wyposażonych w wideorejestratory. Mundurowych będą też wspierali funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej i Straży Miejskiej. Policyjne patrole pojawią się na wszystkich głównych trasach, drogach dojazdowych do cmentarzy i nie tylko. Zwrócą szczególną uwagę na:

– prędkość,

– trzeźwość kierowców,

– stosowanie się do przepisów ruchu drogowego,

– prawidłowość przewożenia w pojeździe pasażerów, w tym korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy oraz przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa,

– prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.

Synoptycy zapowiadają dobrą pogodę na zbliżające się dni. Nie powinno to jednak uśpić naszej czujności i ostrożności za kierownicą. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo nas wszystkich. Na drogach mogą znajdować się opadłe liście, które stwarzają zagrożenie, gdyż przyczepność opon na takim podłożu jest bardzo słaba. Weźmy to pod uwagę pokonując często wiele kilometrów w różnym terenie.

Nie jedźmy na pamięć !

Pamiętajmy, że w okresie od 31 października do 1 listopada najczęściej wprowadzane są istotne zmiany w organizacji ruchu i to nie tylko wokół cmentarzy. Dla przyjezdnych kierowców mogą one być zaskoczeniem, a przy nie zawsze jednoznacznym oznakowaniu część z nich może pojechać „zwykłą” trasą, nie uwzględniając świątecznych zmian.

Patrzmy gdzie parkujemy

W większych miastach uruchamiane są specjalne linie dowożące pasażerów wprost pod cmentarze. Jeśli jednak zdecydujecie się na podróż samochodem, liczcie się z tym, że  o miejsce parkingowe nie będzie łatwo. Warto też w tym miejscu przypomnieć sobie przepisy. O tym, gdzie można zatrzymać auto, mówią znaki drogowe i całkiem sporo przepisów (w większości zakazów ogólnych). Najwięcej kosztować może zaparkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych bez odpowiedniej karty: 500 zł mandatu plus opłata za odholowanie auta..

Policjanci apelują !

Do kierowców oraz osób odwiedzających cmentarze o stosowanie się do znaków, jazdę zgodną z przepisami i właściwe zabezpieczenie wartościowych przedmiotów i nie pozostawianie ich w samochodach w rejonie cmentarzy. Apel dotyczy również właściwego zabezpieczenia domów, działek, posesji, budynków. Warto przed wyjazdem sprawdzić instalację alarmową, czy też poprosić rodzinę lub znajomych o sprawdzanie pozostawionego w miejscu zamieszkania dobytku.

W imieniu własnym oraz wszystkich czytelników e-mrozy.pl życzę Wam bezpiecznych wyjazdów i powrotów z grobów bliskich.

K.L.

8 odpowiedzi do “Dzień Wszystkich Świętych – Policyjna akcja „ZNICZ 2018””

 1. Tak jest służba to służba, radni też powini pełnić swoją funkcję, a nie szukać aspektów uzytkowo- zarobkowych. No, bo owszem w gminie nie zarobią ale poprzez łańcuszek powiązań trafiają im się różne fuchy. To samo jest w policji . Pracują dyżurami , a potem wolne i fuchami dorabiają. Tak też jest w służbie zdrowia – dyżury 12 godz potem przerwa i też mają różne fuchy. Czyli aby były pobory i ubezpieczenie z budżetówki, a potem dorabia się na prywatkach i fuchach.

  1. Niestety nie każdy w służbie zdrowia może dorobić.Zależy w jakiej placówce się pracuje i na jakim stanowisku,ale faktycznie wiele osób ma taką możliwość.

  2. No teraz policjanci to tak jak kobiety w ciąży 100 %płatne za zwolnienie lekarskie,to nic dziwnego, że woleli być chorzy niż pełnić służbę przy cmentarzach. I wszystko w temacie , grupa ludzi mocno uprzywilejowana.

   1. Robi ty to doczytaj trochę zanim coś napiszesz bo teraz mają 80%za zwolnienia a chcą żeby było tak jak przed PO które im zabrało przywilej 100%płatnego zwolnienia…. Aczkolwiek teraz tylko 30dni w roku 100%

 2. Podobno nie mają za bardzo chętnych do pracy w policji.Za mało płacą….w końcu służba to służba-czy zdrowia czy policja,mają służyć ,a przecież rodzinę można wyżywić wznioslymi ideami i rachunki zapłacić wirtualną monetą😉 a stawki za media rosną….

 3. Problemy w mundurowe są bo chłopaki uciekają do wojska bo coraz lepiej się opłaci zmienić barwę munduru. Krzyczeli i śmiali się z Macierewicza że wojsko doprowadził do ruiny a tu masz ludzie do wojska się pchają i wojsko zaczyna rozkwitać ( jak te pąki białych róż). Czyli policja wymaga reformy!!!!!

 4. Policji jakoś było mało w tym roku koło cmentarzy. Czyżby jakieś problemy kadrowe były? Słyszałem , że zaczynają do policji przymować ludzi co to kiedyś się starali ale ich odrzucono ze względu na grzechy tatusia lub dziadka.

 5. Pogoda dopisała, na cmentarzach tłumy. Cieszę się, że nawet na tych zwykle pustych, zaniedbanych grobach paliły się znicze….

Możliwość komentowania jest wyłączona.