Od poniedziałku wchodzą nowe przepisy dla kierowców.

Od 1 października 2018 r. zmieniają się przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, dotyczące pojazdów zarejestrowanych w Polsce oraz ich kontroli. Kierowcy od poniedziałku nie będą musieli posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC pojazdu.

Jak informuje Komenda Główna Policji – podczas kontroli na drodze funkcjonariusze w dalszym ciągu będą sprawdzali dokumenty stwierdzające uprawnienia do kierowania pojazdem czyli prawo jazdy. Jednocześnie należy pamiętać , że dowody rejestracyjne nadal będą potrzebne m.in. podczas badania technicznego, przy sprzedaży auta czy wyjazdu za granicę.

W czasie kontroli drogowej policjanci będą weryfikować dane o pojeździe i dokumentach pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. W przypadku, gdy pojazd nie będzie spełniał wymagań ochrony środowiska, będzie zagrażał bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego funkcjonariusz odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma – podobnie jak dotychczas – pokwitowanie.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina w komunikacie, że dowód rejestracyjny w dalszym ciągu pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym, zaś właściciele pojazdów nadal mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC.

Należy również pamiętać, że po 1 października 2018 r. trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny i dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC, jeśli kieruje się pojazd, który został zarejestrowany poza granicami naszego kraju.

źródło: KGP

Czy zdarza wam się zapomnieć wspomnianych powyżej dokumentów?

 

2 odpowiedzi do “Od poniedziałku wchodzą nowe przepisy dla kierowców.”

  1. W aucie mam aktualne ksero dowodu rejestracyjnego z badaniem technicznym i OC, czyli wszystkie potrzebne dane. Prawo jazdy zawsze mam ze sobą. Nigdy nie miałem kłopotów.

  2. A co podczas stłuczki? Dane do oświadczenia z pamięci będziemy pisać?

    Bardzo dobre pytanie. W razie kolizji – wbrew pojawiającym się informacjom, jej uczestnicy nie będą musieli za każdym razem wzywać na miejsce policji. Każdy kierowca, który spowodował kolizję ma obowiązek przekazania danych niezbędnych do likwidacji szkody z ubezpieczenia. Ten obowiązek nakłada na niego prawo o ruchu drogowym. Osoba, która odmówi podania takich danych uczestnikowi zdarzenia, naraża się na odpowiedzialność za niewypełnienie tego obowiązku i to bez względu na to, czy chodzi o wypadek, czy kolizję drogową. W razie wątpliwości możemy sprawdzić ubezpieczenie samochodu, wpisując numery jego tablic rejestracyjnych na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
    tutaj
    Pozdrawiam!
    Krzysztof Laskowski

Możliwość komentowania jest wyłączona.