Ruszył program „Czyste Powietrze”.

Od dziś ruszył nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Można je składać do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej drogą elektroniczną, w terminie od 19 września 2018 r. od godz. 8.00. do 30 czerwca 2027 r. do godz. 24.00.

Równolegle w całym kraju trwa też cykl spotkań w gminach dotyczący    realizacji programu. Podczas spotkań przedstawiciele resortu informują, jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę szkodliwych dla środowiska źródeł ciepła.

Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Jak to zrobić elektronicznie?

Jedną z form składania wniosku jest wersja elektroniczna poprzez aplikację internetową. Najpierw musimy zarejestrować się na Portalu Beneficjenta klikając poniższy link:

Portal Beneficjenta.

Po rejestracji, konto zostanie aktywowane tymczasowo. Będzie też funkcjonować przez ten czas w ograniczonym zakresie do czasu dostarczenia do Funduszu zaakceptowanych załączonych dokumentów tj.

1) wniosek rejestracyjny na portalu
2) oświadczenie o zachowaniu poufności
3) zgoda na przetwarzanie danych osobowych.

Dopiero po pełnej aktywacji konta będzie można wypełnić wniosek o dofinansowanie. Sprawdziłem – wszystko działa 😉

Pełne ogłoszenie oraz załącznik do regulaminu z wykazem wielkości dofinansowania

 

źródło: www.mos.gov.pl

K.L.

3 odpowiedzi do “Ruszył program „Czyste Powietrze”.”

 1. Spotkania na ten temat organizowane są :
  24 września 2018 r. o godz. 18.00 w Latowiczu w Zespole Szkół przy ul. Rynek 24 oraz Jakubowie w Remizie OSP przy ul. Szkolna 9

 2. Ile kosztuje gaz w Mrozach? Ktoś z niego już korzysta.

  Wkrótce zrobię wpis na ten temat.
  Pozdrawiam!
  K.L.

 3. Termomdernizacja, wymiana źródeł ciepła…. a palanty dalej będą palić śmieciami. Motyla noga!

  Warunkiem przystąpienia do programu jest posiadanie/wymiana kotła na min. 5 klasy.
  Pozdrawiam!
  K.L.

Możliwość komentowania jest wyłączona.