Co wolno Wojewodzie, to…

Co wolno wojewodzie, to nie tobie, smrodzie” – poucza ludowe porzekadło. Tak też kiedyś powtarzali dziadkowie swoim niesfornym wnukom, mając na myśli, że osobie starszej, o wyższej pozycji społecznej wolno więcej. Dziś życie i urzędnicy potwierdzają prawdziwość tej w sumie dyskryminującej pewne grupy społeczne i wiekowe przysłowia.

Sprawdzoną przez wiele lat mądrość potwierdził Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, który wydał pozwolenie na budowę linii elektroenergetycznej 2 x 400 kV, wraz ze zmianą układu sieci najwyższych napięć, pomiędzy aglomeracją warszawską a  Siedlcami. W uzasadnieniu twierdzi, że inwestor – Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. – posiada już wszystkie pozwolenia i  decyzje administracyjne, które są niezbędne do rozpoczęcia prac budowlano-montażowych.

Co ciekawe, członkowie komitetu mieszkańców z gminy Cegłów, jednocześnie będący stroną postępowania, złożyli odwołania od decyzji środowiskowej do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, co w praktyce oznacza, iż wydana przez RDOŚ decyzja nie była prawomocna

Złożyli również odwołanie od decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji do Ministra Infrastruktury i Rozwoju, a ten dopatrzył się uchybień i braków formalnych w wydanej decyzji i wyznaczył Wojewodzie nowy termin rozpatrzenia sprawy do 30 listopada br.

Nie przeszkodziło to jednak p. Sipierze w wydaniu pozwolenia na budowę. argumentował, iż budowa linii elektroenergetycznej jest inwestycją celu publicznego. Budowa linii przesyłowej ma się rozpocząć już we wrześniu tego roku, natomiast inwestycja planowo ma być gotowa na 2020 rok – informuje Urząd Wojewódzki. 

Warto podkreślić, że z uwagi na szkodliwość promieniowania elektromagnetycznego, w UE takie obiekty powinny być oddalone od budynków min. 600 m. W przypadku tej inwestycji odległość niekiedy wynosi mniej niż 100 m. Mieszkańcy okolic Mrozów, Cegłowa i Kałuszyna są zbulwersowani decyzją i nie składają broni. Być może odpłacą się za to rządzącym już w najbliższych wyborach.

Mówi się, że przysłowia są mądrością narodu. Zatem wspomniane na samym początku zdaje się być jak najbardziej trafne.

K.L.

6 odpowiedzi do “Co wolno Wojewodzie, to…”

  1. Słuchajcie żaden włodarz się nie odezwie w tej sprawie , bowiem gminy z budżetu państwa dostaną ogromne pieniądze ( w skali roku ponad 1 mln zł) za to tylko , że linia przebiega przez gminę. Więc o czym Wy mówicie . Zawsze liczył się pieniądz i tylko pieniądz, człowiek jako istota ludzka jest gdzieś w tle całej tej machiny.

  2. Czy można prosić o publikację pełnej drugiej strony pisma z ministerstwa? Widać, że lista otrzymujących jest dłuższa.

  3. Z jednej strony wysypisko, z drugiej kurniki, z trzeciej linia energetyczna…., Co będzie z czwartej? Elektrownia atomowa????? 😁

  4. Obawiam się, że załączone pismo niewiele da, bo wskazuje jedynie na konieczność uzupełnienia brakujących danych dotyczących działkek, przez które ma przebiegać planowana linia w.n.
    Zastanawia jednak kompletna bierność włodarzy, w tym naszego, w tej sprawie. Pewnie miał ważniejsze rzeczy na głowie, niż jakieś tam dobro mieszkańców Mrozów. Negatywne głosy w tej sprawie zostały całkowicie zignorowane.
    Skutki oddziaływania na ludzi takiej linii przesyłowej są długofalowe i będą odczuwalne za kilkanaście lat, kiedy mieszkańcy Mrozów będą umierać na białaczkę i podobne atrakcje, ale to już nie będzie zmartwieniem DJ.

  5. Wiadomo że tak będzie. Rządowy program ma się rozumieć. A ja się pytam czy ktoś wziął pod uwagę petycję złożoną z podpisami mieszkańców że są przeciwni tej linii KW . A ich protesty w zimę , chcieli zwrócić uwagę na sprzęcie ludzi tu mieszkających. Nie nikt tego nie bierze pod uwagę tylko Chodźta do urny i zaglosujta jak należy. Chyba żaden z włodarzy Kałuszyn, Mrozy, Cegłów nic nie zrobił aby poprzeć protest mieszkańców, nawet żaden polityk nie kiwnął palcem . A co ich to obchodzi oni mają inne zadania wybory i stołki do obsadzenia. Żal . Politycy, partie to jedna wielka ściema liczy się żłób. Bo jakby tak polityk musiał zarobić na produkcji te pieniądze, które z budżetu państwa dostaje to by takich napęczniałych brzuchów nie mieli.

Możliwość komentowania jest wyłączona.