Mieszkańcy płacili daninę publiczną. Teraz mogą żądać zwrotu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie unieważnił kolejną Uchwałę Rady Miejskiej w Mrozach. Tym razem z obrotu prawnego został wyeliminowany akt prawa miejscowego nr XII/94/99 z dnia 23 listopada 1999 r., dotyczący udziału mieszkańców w kosztach budowy kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami dla właścicieli posesji.

W ocenie sądu stwierdzenie nieważności Uchwały było niezbędne, ponieważ

– nie było legalnych podstaw dla jej wydania. 

– uchwała wydana została z istotnym naruszeniem art. 7 i art. 94 Konstytucji, wedle których organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa, co oznacza, że mogą czynić tylko to, na co prawo wyraźnie im zezwala lub co wyraźnie nakazuje.

Okazało się również, że mieszkańcy ponosili koszty realizacji ustawowych zadań własnych Gminy, która była obowiązana zabezpieczyć środki finansowe na ich wykonanie wyłącznie we własnym budżecie – czytamy w uzasadnieniu WSA.

Co ciekawe, Rada Miejska w Mrozach odnosząc się do skargi stwierdziła, że przedmiotowa uchwała nie jest aktem prawa miejscowego a „złowroga prokuratura” skarżąc, dopuściła się interpretacyjnego nadużycia.

Zgodnie z treścią Uchwały budowa kolektorów sanitarnych w ulicach mogła być zrealizowana, jeżeli co najmniej 60% właścicieli posesji zadeklaruje udział w kosztach budowy wodociągu, uzależniając tę budowę od partycypacji mieszkańców w jej kosztach. Deklaracją miało być podpisanie formularza i uiszczenie wpłaty, którą Rada Gminy Mrozy ustaliła na 1300 złotych. Nieuzyskanie minimalnej ilości wpłat spowodować miało nieprzystąpieniem gminy do realizacji budowy a pobrane wpłaty już zwrócone.

Zdaniem WSA świadczenia finansowe w postaci opłaty, wprowadzone zaskarżoną uchwałą niosą w sobie element przymusowości, uzależniając w sposób dosłowny budowę tego przyłącza od finansowego udziału w niej mieszkańców, bowiem warunkiem przyłączenia się do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej było uiszczenie opłaty przez odpowiednią liczbę osób, co czyniło ją narzuconą jednostronnie daniną publiczną, wraz z usługą polegającą na przyłączeniu do sieci.

Pełny WYROK. 

W uzasadnieniu sąd jednoznacznie wskazał, że orzeczenie o stwierdzeniu nieważności uchwały działa z mocą wsteczną, eliminując wstecz wszelkie skutki prawne, jakie wywołała uchwała. W praktyce oznacza to, że wszyscy, którzy dokonali opłaty za przyłącze wodne i kanalizacyjne w okresie i na terenie jej obowiązywania ( tj. od 23 listopada 1999r), mogą ubiegać się o jej zwrot, a niniejszy wyrok (po uprawomocnieniu się) stanowić będzie do tego podstawę.

K.L.

43 odpowiedzi do “Mieszkańcy płacili daninę publiczną. Teraz mogą żądać zwrotu.”

 1. A propos tych burmistrzowych dokonań , którymi się chwali na fejsie , w gazetach, stronach itp ,,ta krowa która dużo ryczy baniek mleka daje,, tak mawiały nasze babcie. Chyba coś w tym jest z mądrości ludowej.

 2. Chyba ustawie to sobie jako motto ,,Warto być przyzwoitym” co za obłuda i mówi to człowiek, który kłamie, a nienawiścią zionie. Wybory się zbliżają i przypomniał sobie o przyzwoitości, no wielką szkoda, że tej przyzwoitości nie miał rok, dwa lata temu. Pamięć wybiórcza to przykre, ale inni pamiętają. Obejrzałam sobie pewne nagranie tak, to ten sam człowiek, gdzie była wtedy ta przyzwoitości.
  Wypracowane dobre? Dla mnie pan nic nie zrobił, robi pan to dla wszystkich to jest pana praca. Pan z mojej pracy i z mojego męża też korzysta, nie ma nic za darmo. Weź się człowieku zastanów co piszesz, trzeba było żyć z ludźmi w zgodzie i robić wszystko zgodnie z prawem to by i wyroków nie było, złości ludzkiej i pomówień.

 3. Jaka obłuda 😂wyłowione z FB ,,Mrozy huczą” no nareszcie dotarło, ludzie zawsze mowili, tylko nikt ich nie słuchał a teraz winnych szukają Burmistrz z synkiem na czele jako adwokat. Teraz się zastanawiam czy zaczną się wysiedlenia dla niepokornych. Co za ignorant sam ludzi osmiesza, a teraz się dziwi że ktoś też potrafi tak jak on. Burmistrzu dobro wraca ale zło też. Sam chłopie zaczełeś to się nie dziw. Zwykły Kowalski uchwał nie tworzy

 4. Burmistrz na fejsie zdementował „fałszywe pogłoski” rozsiewane przez e-mrozy i co-słychać. Zaprzeczył temu, że z powodu wadliwych uchwał gmina powinna oddawać nielegalnie pobraną kasę za przyłącza.
  To co? Kilka pokazowych pisemek do Burmistrza? Może jakiś sensowny szablonik na stronę e-mrozów? Pewnie przed wyborami uda się udowodnić przed sądem (nie da się uniknąć tej drogi, bo Burmistrz będzie szedł w zaparte), że nasz włodarz znowu mija się z prawdą, a i parę groszy do kieszeni skarżących wpadnie 😉

  1. On i tak będzie się z każdym sądził do końca, choćby w budżecie brakowało na koszty procesowe.

   1. Jak nazwiemy zachowanie lub sposób myślenia i działania charakteryzujący się niespójnością a wręcz przeciwnością stosowanych zasad moralnych. Udawanie serdeczności, szlachetności, religijności, zazwyczaj po to, by wprowadzić kogoś w błąd co do swych rzeczywistych intencji i czerpać z tego własne korzyści?

  2. „Wydawałoby się, że codzienna praca dająca widoczne efekty powinna zadowalać i pracującego i osoby, które korzystają z wypracowanych dóbr, niestety są miejsca gdzie bywa inaczej. W filmie Znachor, Antoni Kosiba wypowiedział kwestię, „źli ludzie nie dają żyć” a ja dodam, że również nie dają spokojnie pracować. Polecam udostępnioną informację pokazującą w jakim środowisku czasami przychodzi nam żyć i pracować. A wszystko dlatego, że nie znoszę szantażu, układów, marnotrawienia publicznych pieniędzy i ludzkiej głupoty. Warto być przyzwoitym.” 😁😁😁 Panie Burmistrzu Prima Aprilis już był!

   1. A w sądzie niech krzyczy „Powiedzcie w gminie, że zachowalem sie jak trzeba”. Jak hipokryzja to na calego.

   2. O kuźwa, to burmistrz takie znachorskie słowa napisał? Toż warto by było mieć nagrania z sesji i przytoczyć jego plugawe słowa. Na Facebooku tak się wybiela – niech kupi sobie Ache wybielacz nad wybielacze. Sorki, ale ja temu człowiekowi już nie wierzę zmyśla, kłamie, manipuluje. Chole.., jasna zaklinacz rzeczywistości się znalazł 😂

   3. Jak rozumiem to w obronie szkoły w Lipinach? Tam codzienna praca zadowalała i pracujących, i tych, co korzystali. Publicznych pieniędzy nie marnotrawiono ( ja też za globalną oszczędnością jestem), nie jak teraz, gdy budynek niszczeje. No niestety, źli ludzie nie dali żyć i pracować. Jeśli to faktycznie słowa burmistrza, to szacunek. Okazuje się, że w przepastnych głębinach duszy, był po jasnej stronie mocy. Szok. Och, jaki cudny mem nasz lordzie V. mógłby powstać!

  3. Chcialabym Wam przedstawić taki fragment wyłowiony z prasy: „Czesław Mroczek (2013 r) wyraźnie podkreślił, że kandydatem PO do funkcji starosty jest Dariusz Jaszczuk. Kandydat na starostę Dariusz Jaszczuk. – „Przyglądałem się z bliska pracy powiatu i tutaj te oceny pozostawiają wiele do życzenia. Budowanie koalicji głównie skupiło się na sprawach personalnych, a nie na rozwiązywaniu problemów. To, co obserwuję, to degradacja samorządu. Hasła są tylko na sztandarach. To nas zniesmacza i przychodzi złość, że funkcjonujemy w takim powiecie. Musimy sięgnąć po wartościowych ludzi, którzy coś osiągnęli. Dziś niektórzy nie mają elementarnej wiedzy samorządowej. To duża nieuczciwość z ich strony, bo albo nie posiadają wiedzy, albo cynicznie okłamują ludzi w imię doraźnych interesów politycznych. W mojej ocenie jest czas na działanie i naprawę tego, co się dzieje. Musimy wykazać aktywność w wyborach i przywrócić wartości, które kiedyś były w tym samorządzie.” Tak opluwał burmistrz ówczesną radę powiatu i starostę. Czyż to nie hipokryzja w czystym wydaniu. On już nie wie co plecie. Tak jak na spotkaniu z mieszkańcami , które odbyło się 22 czerwca . Przybyło 8 osób na krzyż posłuchali w koło Macieju tego samego, troje nie mogło nerwowo wytrzymać i wyszło, a reszta chyba zasnęła że znużenia. Tematy poruszane : wiadukt, kanalizacja , gaz skroplony . pozdrawiam z „Mrozów słońcem malowanych”

 5. No i biedny Burmistrz znów swe żale wylewa jak to strona e- mrozy a i gazeta „Co słychać” go oczernia. To, że sąd badał sprawę i uznał uchwałę za nieważną w całości to takie fopa. Przecież to wina Wojewody bo to on zatwierdza. Jakbyście nie wiedzieli.
  Jeżeli sąd zajmuję się uchwałami gminy to jest kłamstwo. Jeżeli na stronie publikowany jest wyrok czy też wyroki to też kłamstwo, jak to wszystko jest kłamstwem, to co jest prawdą. Prawda i tylko prawda objawiona przez Burmistrza? Okazuję się, że wszyscy kłamią włącznie z sądami i wyrokami a Dariusz J. jak zwykle pokrzywdzony i poszkodowany. Zacznijcie ludzie myśleć, a nie składać mu pokłony.

  1. Zaklinanie rzeczywistości to carska codzienność mrozeska. Sąd sądem, ale racja i tak jest po DJ-owskiej stronie.
   Czekam, aż nasz car ogłosi w pisemnym ukazie, że prokuratorzy i sądy są generalnie do d…, bo jedni się czepiają, a inni bezczelnie skazują. Na razie są to jakieś niezobowiązujące odzywki, nie mające żadnej mocy prawnej. Gadać głupoty każdemu wolno, ale niektórym nie przystoi, szczególnie na państwowych stołkach.

   „W słomianej gminie, słomiany zapał i słoma w butach”.

   A ludzie? Zamiast „zaczynać myśleć”, niech po prostu idą na wybory i głosują tak, żeby później się nie wstydzić, że wybrało się nie do końca sprawnych intelektualnie.

 6. Radna Trojanowska udzieliła absolutorium burmistrzowi , radny z Trojanowa udzielił burmistrzowi absolutorium bo były zabezpieczone środki na wóz strażacki. No niestety podczas sesji nie doszło do przesunięcia środków i na razie Trojanów nie będzie miał wozu bojowego. Sorry Winetu.😂 Podobno aż trzech głosów zabrakło mu do pełnego absolutorium . Trzech radnych się postawiło mocarzowi. Ale śmiech mnie zadusił jak się dowiedziałem że na sesję przybyła delegacja że Skrudy i wręczyła burmistrzowi kwiaty w podziękowaniu za …. Asfalt w ich wsi. To ja pytam : czy asfalt był kupiony z dariuszowych srebrników prywatnych , że mu tak dziękowano? To jakaś paranoja. Wykonuje swoją pracę, płaci pieniędzmi podatników a Ci przychodzą aby mu dziękować .Szkoda że czołem nie bili przed cesarską mością.

  1. A za co te podziękowania za to że to jego z…..y obowiązek, co za paranoja. Ludzie to nie komuna. Ja pierdziele co za cyrk. W dzisiejszych czasach to raczej jest uznawane za łapówkę niż za wdzięczność 😂

   1. A wiadomo co w tych kwiatkach było, może koperta, może naklejka z Biedronki, może stomrozodolaròwka?

  2. Kilku sprawiedliwych jednak jest w naszej radzie. Aż trzech. Trzeba zapamiętać, przy których nazwiskach warto znowu postawić znaczek na wyborach. Reszta niech się lepiej zajmie swoimi sprawami i nie marnuje NASZYCH gminnych pieniędzy, i nie przynosi nam ogólnopolskiego obciachu.

  3. Gdyby dzisiejszych czasów doczekał świętej pamięci Stanisław Bareja i gdyby był mieszkańcem Mrozów to nienadążyłby z pisaniem scenariuszy do nowych komedii. Cyrk na kółkach normalnie!
   Sądy się mylą😜 a gazety kłamią😂! A kto mówi prawdę – oczywiście wszechwiedzący burmistrz 😁😂! I kwiatki dostał ! Ciekawe czy laurkę też?

   1. No i jak ten facet ma być normalny? Wyobraźcie sobie, że Was zaczynają kwiatami obsypywać za pracę. A peany niektórych radnych? A bezkrytyczne poparcie siedleckiej gazety? A urzędnicy i dyrektorzy w służalczej pozie odwiedzający gabinet? Tu do Barei sięgać nie trzeba, to raczej ekipa „Rancza” podglądała z ukrytej kamery. Dziw, że jeszcze nie ogłoszono konkursu na wiersz ku chwale, pieśń sławiącą, obraz promujący. Szkoły mają pole do popisu. Mam nadzieję, że wręczania kwiatów dokonały dzieci w ludowych strojach. Żeby całości dopełnić.

    1. No, ale PIS zabrał mu ukochane srebrniki z jego pensyi. Grzmiał, że będzie miał za mało. Natomiast przewodniczący z pokorą ogłosił, że takie prawo weszło , a on nie chce mieć zatargów z prawem dlatego uchwała musi być podjęta aby obniżyć pensję burmistrza. Chociaż ma złamane serce tym działaniem , ale jednak musi to zrobić i przegłosowali, tak się boją łamać prawo.

    2. No to spróbuję jako pierwsza:
     „Nasze jasne Mrozeskie Słońce,
     co łaskawie rozświetla nam dzień,
     spracowane i głowa, i dłonie,
     to nasz Burmistrz, nasz dzielny DJ.
     My poddani niesiemy w pokorze
     na kolanach Mu kwiaty naręcza,
     a On blaskiem łaskawego wzroku,
     światłem oczu omiata jak tęcza.
     Podli ludzie rzucają Mu kłody,
     na e-mrozach, w co-słychać, ulicy
     a On musi bez przerwy się bronić,
     to nie ludzie są, tylko wilcy.
     Obyś wiecznie żył dobry nasz Panie,
     obyś nami niepodzielnie rządził,
     a gdy przyjdą kolejne wybory
     ręka ludu przy urnie nie zbłądzi.”

     1. Eeee, słabe. To lepsze:
      „Przez mrozeskie krzaki coś się jasno wije,
      To nasz Burmistrz DJ buduje gościniec.
      Buduje gościniec z cmentarnych kamieni,
      Dobrze zrobi ludziom, życie im odmieni.
      Życie im odmieni jak zrealizuje,
      Niech lud na wyborach na niego głosuje.
      Na niego głosuje mrozeski lud cały,
      Aż plujkom z e-mrozów powyłażą gały.”

    1. „Teraz już wszystko wiem
     Nasz Burmistrz bawił się,
     dużo popijał
     W amoku władzy swej
     wszystkim przechwalał się
     Jaki jest wielki
     To był przepiękny czas
     Kiedy mu każdy z nas
     Kwiaty zanosił
     Lecz teraz zagrożony jest i musi obiecywać

     Darek Darek na Burmistrza
     Ogołoci was do czysta
     Pozabiera wszystkie działki i je sprzeda
     Potem potem będzie gorzej
     I komisarz nie pomoże
     Nasza piękna gmina cała tonie w długach

     Perły i berła blask
     już nie oślepią nas
     to nie te czasy
     Prokuratury moc
     Sprawiła taki klops
     że ma zarzuty
     A Najjaśniejszy nasz
     powtarza cały czas
     że jest niewinny
     Cześć tu Dariusz! A w mych ramionach moja gmina
     Darek Darek…
     Kolejny wyrok jest
     A w jego treści że
     -J…..k przegrywa
     Co na to Darek nasz?
     Oczywiście sąd się znów pomylił
     Burmistrzu nie martw się
     nie dadzą skrzywdzić cię
     Twoi klakierzy
     Oni przez cały czas wielbią cię ponad wszystko
     Darek Darek…”

 7. A może im te kurczaki po prostu wodę z mózgu robią ( nafaszerowane to jest antybiotykami)? Niejednemu mogą zaszkodzić w myśleniu…

 8. Jutro, tj. w piątek 29.06.2018 ma odbyć się o 13:00 sesja Rady Miejskiej. Będą ustalać skromną pensyjkę dla Burmistrza (punkt 8). Będzie sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2017 (punkt 7). Kto chętny posłuchać peanów nt. włodarza i jego stada, niech przybywa ochoczo i notuje skrzętnie, a i tak w protokole z sesji będzie kompletnie co innego – „I co mi pan zrobisz? ”
  Co bardziej wrażliwi mogą zabrać ze sobą torebki awaryjne, na wypadek gdyby obiad się zwrócił.

  1. Nie dziękuję, może doczekam się transmisji na żywo bo oglądanie z bliska tej farsy nie przejdzie. Co do obniżenia pensji to czy jak będzie zarabiał mniej tzn. że będzie pracował gorzej (no buty i chamstwa to włodarzowi nie brakowało w ostatnim czasie), a Ci nadgorliwi Radni którzy tak ubolewają niech mu swoje diety oddadzą na poczet wyrównania strat przecież i tak co niektórzy nie wiedzą po co tam są i co się dzieje.
   Może zwyczajnie się boja, że jak pan Dariusz J. ma postawione zarzuty to i oni mogą podzielić jego los😱

 9. Ach Wy głusi i ślepi , Rada chciała uaktywnić lokalna społeczność w zakresie przyśpieszenia procesów inwestycyjnych dotyczących kanalizacji sanitarnej i chciała pozyskać inwestorów wśród mieszkańców Mrozów i Woli Rafalowskiej.regulamin był adresowany do organu wykonawczego Gminy Mrozy (burmistrza) a nie do mieszkańców , którzy mogli dobrowolnie stać się strona umowy. Dobrze , nie uchwalono , że mieszkańcy Mrozów i Wolinie świadczyli robocizny.

  1. Mario widzę, że wiesz więcej niz inni, to może wytłumacz prostym ludziom ze wsi. To czyli mieszkańcy są inwestorami? A jaki profit z tego faktu dla nich? Nie płacą za wodę i ścieki? Ostatnie zdanie ???🤔

   1. Oczywiście chodziło o to że rada tłumaczyła się ( bo to było kolejne odwołanie) że mogli nałożyć na mieszkańców zamiast tej wpłaty konieczność świadczenia robocizny. Wpłatę każdy wpłacił i ma pokwitowanie natomiast ,,czyn społeczny,, przy budowie wodociągu i kanalizacji poszedłby w eter. Bo nasza rada wszystko może. Nawet wczoraj dowiedziałam się że na komisji wręcz spazmów dostawali dlaczego burmistrz obniża sobie pensję. Jeśli już to powinien podwyższyć za jego ciężka pracę ( radny z Małej Wsi i radny z Grodziska) . Absolutorium już wczoraj chcieli mu udzielić ( chyba dobrze im smakowały kurczaki z grilla podczas poprzedniej sesji objazdowej w Dębowcach )

    1. Takich imprez z kurczakami było wiele, a potem prawie wszyscy zgodnie rączki w górę, nie dziwcie się, że pojawiają się uchwały niezgodne z prawem. Przy tzw. kurczakach można wytłumaczyć co będzie robione jak sytuacja gminy się przedstawia, a później tylko formalność podczas sesji ,,Kto jest za…..” , a resztę to już każdy niech sobie dopowie.

     1. Skoro każda uchwała przechodzi po wpływem kurczaków to nic dziwnego, że trzeba wydać decyzję aby produkcja kurczaków była blisko Mrozów – słynne kurniki w Dąbrowie.

 10. Podobno skarga na uchwale była wnoszona do rady , ale ja oddalili więc w pełni ówczesną rada odpowiada

 11. No tak burmistrz wymyślił sobie nową daninę publiczną przy wykorzystaniu władztwa publicznego to niestety nie pierwszy i ostatni raz. Uchwalenie czego kolwiek przez radę to „pryszcz” nikt nawet się nie zająknięcia aby zadać konkretne pytanie , wiedzą , że ich zadanie to nie pytać tylko głosować. Teraz będą oni za to odpowiadali bo o oni podpisują się pod aktami prawa miejscowego niezgodnego z prawem w państwie i zapisami Konstytucji RP. S Z O K!!!!

 12. Ja się dziwię tym radnym w każdej kadencji jest to samo podejmują buble prawne bez zaopiniowania przez radcę prawnego lub adwokata, który jest zatrudniany przez Gminę Mrozy. A burmistrz, to wstyd aby radzie podsuwał takie ,,szmatlawce” pod głosowanie . Robił to celowo i premedytacją? Który radny wpadnie na pomysł aby oskarżyć burmistrza o sabotaż ?

  1. Buta, bezczelność, pewność siebie, a przede wszystkim poczucie bezkarności Wójta spowodowały, że Rada nawet nie kwiknęła słowem, a zapytać prawnika nikt się nie odważył.

  1. Kwota 1300 zł obowiązywała przy podjęciu uchwały, pózniej była kilkakrotnie podwyższana. Kto by przez 20 lat za te same stawki robił? O ile pamietam płaciłem coś Ok. 1750 zł.

Możliwość komentowania jest wyłączona.