Msza święta polowa w intencji żołnierzy NSZ Mrozy.

W niedzielę 10 czerwca 2018r. w miejscowości Grodzisk, u zbiegu ulic Wolności i Południowej została odprawiona uroczysta msza święta, upamiętniająca 70 rocznicę ostatniej walki żołnierzy oddziału partyzanckiego por. Zygmunta Jezierskiego ps. „Orzeł” Rejonu NSZ Mrozy z przeważającymi liczebnie funkcjonariuszami komunistycznej bezpieki, w wyniku której oddział ten został rozbity. Mszę odprawił ksiądz proboszcz Krzysztof Pietrzak.
 https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/35065604_1347253328752014_8421438154485006336_o.jpg?_nc_cat=0&oh=49c31c6345afb8bd4589a6b1b3202985&oe=5BAB3B39

Odczytano Apel Poległych, w którym wymienieni zostali żołnierze, dowódcy NSZ Mrozy oraz osoby wspierające walkę o wolność.

Po mszy świętej kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenie złożyła m. in Poseł na Sejm RP p. Teresa Wargocka.

fot. Krzysztof Laskowski

W uroczystościach wzięła udział lokalna społeczność oraz rodziny poległych i zamordowanych żołnierzy NSZ Mrozy. 

fot. Krzysztof Laskowski

fot. Krzysztof Laskowski

Są wśród nas tacy, którzy jeszcze pamiętają tamte wydarzenia.

fot. MJC

Wszystkim serdecznie dziękuję, a w szczególności ks. proboszczowi Krzysztofowi Pietrzakowi za wspólną modlitwę, poświęconą Bohaterom, którzy walcząc o wolność zapłacili najwyższą cenę…

 

Tekst i zdjęcia K.L.

3 odpowiedzi do “Msza święta polowa w intencji żołnierzy NSZ Mrozy.”

  1. Historia przez wiele lat była zakłamywana. Za czasów komuny żołnierze NSZ przedstawiani nam byli jako bandyci, a w rzeczywistości byli bohaterami walczącymi z systemem komunistycznym, pragnęli Polski wolnej, niezależnej od żadnego mocarstwa. Oddali za to swoje życie. Pamięć o nich nie zaginie!!!!

    1. W obecnych czasach – wydaje się -wolnych, ludzie dalej powielają przekaz, że była to łobuzeria, która tylko mordowała. Jak zauważyłem są to osoby którym bardzo dobrze wiodło się w czasach PRL-u, resortowe dzieci itp grupy społeczne. Natomiast młodzież, która coraz częściej szuka w historii prawdy bazuje już na innym przekazie: „Cześć i chwała Bohaterom” , ” Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”

Możliwość komentowania jest wyłączona.