Sztuka wydawania pieniędzy…

„Nikt nie wydaje równie uważnie cudzych pieniędzy jak swoich własnych, zatem jeśli oczekujemy efektywności,  jeśli chcemy, by wiedza w tym zakresie była właściwie stosowana, musimy to czynić na wzór prywatnej własności.”Wg ekonomicznego noblisty Miltona Friedmana istnieją cztery sposoby wydawania pieniędzy”:

 1. Własne pieniądze, na własne potrzeby – Wydając tym sposobem jesteśmy zwykle oszczędni, a efekty są najbardziej zadowalające, bo to my sami najlepiej wiemy, czego chcemy. Np. obiad w restauracji. Szczególną uwagę przewiązujemy do tego, aby smacznie zjeść, ale nie wydać nadmiernie dużo pieniędzy.
 2. Własne pieniądze, na cudze potrzeby – np. kupno prezentu dla przyjaciela. Staramy aby zakupiona przez nas rzecz była maksymalnie tania – kwestia jakości schodzi na drugi plan. Nie przywiązujemy tak dużej uwagi do prezentów, niż do rzeczy które kupujemy dla siebie. Wydając pieniądze tym sposobem częściej narażeni jesteśmy na popełnienie błędy, np. prezent może się okazać nietrafiony.
 3. Cudze pieniądze, na własne potrzeby – np. Wyjazdy zagraniczne z kasy Spółek Skarbu Państwa, czy budżetu gminnego. W ogóle nie zastanawiamy się nad jego ceną – im drożej tym lepiej, liczy się przyjemność i prestiż. Jesteśmy bardzo dokładni, aby dostać to, czego oczekujemy.
 4. Cudze pieniądze, na cudze potrzeby – „temat rzeka” np. urzędnik decydujący o tym na co wydać nasze pieniądze…

Jako osoby prywatne, wydajemy pieniądze sposobami 1 i 2. Władze wydają pieniądze wyłącznie sposobami 3 i 4. Czwarty sposób wydawania pieniędzy jest najgorszy. Koszty utrzymania np. urzędów są wysokie, a jak widzimy jakość niska – bo osoba nimi zarządzająca wydaje cudze pieniądze, na cudze potrzeby. Włodarz nie przykłada wielkiej uwagi do tego, aby stosunek ceny do jakości był optymalny. Bo i po co ? Urzędnik nie buduje drogi za własne pieniądze, tak jak lekarz nie wydaje własnych pieniędzy na pacjentów, których leczy. Przy okazji urzędnicy, dyrektorzy czy kierownicy w JST, zatrudnieni na lukratywnych posadkach za publiczne pieniądze, mogą wydawać pieniądze na własne potrzeby. Np. droga czy chodnik pod domem radnego/urzędnika, ewentualnie jej brak (jeżeli jest w opozycji), wyjazdy „służbowe”, przerost zatrudnienia i to nie wg. kwalifikacji, tylko wg. znajomości czy kontaktów rodzinnych jest normalnością.

W naszej gminie często wydaje się cudze pieniądze na coś, co nie jest ani własną ani cudzą potrzebą. „Wciskanie ludziom kitu”, że zamykając szkołę w Lipinach oszczędzi się pieniądze, za które wyremontuje drogi jest zupełnie niepoważne. Myślę, że to nie jest jedyny przypadek, kiedy p. Dariusz Jaszczuk sądzi, że istnieje potrzeba społeczna, a kiedy jej faktycznie nie było i nie ma… 

 Pozdrawiam !

K. L.

29 odpowiedzi do “Sztuka wydawania pieniędzy…”

 1. Wyszukane w RIO:
  Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie uchwala, co następuje:
  „Orzeka o nieważności w części Uchwały Nr XXXVIII/297/2017 Rady Miejskiej w Mrozach z dnia 12 maja 2017 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Mrozy na rok 2017, tj. w zakresie przeniesienia wydatków budżetu w łącznej kwocie
  116.500,00 zł: z działu 754 „Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa”, z rozdziału 75405 „Komendy powiatowe policji” § 6170 „Wpłaty jednostek na państwowy fundusz celowy na finansowanie lub dofinansowanie zadań inwestycyjnych” w wysokości 105.500,00 zł (zmniejszenie wydatków majątkowych), z działu 926 „Kultura fizyczna” z rozdziału 92604„Instytucje kultury fizycznej” §4300 „Zakup usług pozostałych” w wysokości
  11.000,00 zł (zmniejszenie wydatków bieżących); do działu 754 „Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa”, rozdziale 75405 „Komendy powiatowe policji” §6050 „Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych” w wysokości 116.500,00 zł (zwiększenie wydatków majątkowych) z powodu istotnego
  naruszenia przepisów prawa, tj. art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych ”
  JAK SZALEĆ TO SZALEĆ! (…)

  1. W części opisowej wykonania budżetu z I półrocze 2016 r. napisane jest tak:
   „Dział 75405 § 2300 – brak wykonania- wpłaty na fundusz policji na nagrody dla policjantów z gminy Mrozy dokonane będą w II połowie roku.
   75405 § 6170 brak wykonania – toczy się postępowanie przed sądem administracyjnym”
   Pomimo toczącej się sprawy w I półroczu 2016 w sądzie administracyjnym burmistrz do budżetu na rok 2017 włożył w zadania po raz kolejny kwotę 105000,00 zł . Potem się opowiada na sesji jakie to ” RIO w Warszawie niedobre bo się czepia i czepia, ciągle chce aby były dokumenty kserowane, a archiwum w gminie pęka w szwach” (słowa burmistrza wypowiedziane podczas sesji 29 czerwca 2017 r.)

 2. Spokojnie, spokojnie, pieniądze nie wyparowały, są na pewno w rezerwie budżetowej. Ups! Nie ma? To w sejfie może? W skarpecie? Byle nie w słynnej szafie😊. Także to walka o przekonanie tylko. Takie droczenie się: Mam ale nie dam, a nawet nie pokażę. Oj, żeby tylko było co oglądać.

 3. Roczna dotacja do szkoły w Lipinach to pewnie niecały 1% budżetu gminy. Jak można rozdmuchać problem, lub jak napięty jest budżet, jeśli trwa taka zaciekła walka o te pieniądze ze strony samorządu. A może to „ego” nie daje spokoju i każe robić z siebie „obrońcę Konstytucji”?.

 4. Się czepiacie. A laury społecznego zaufania, a perły samorządności, a medale? A raport o wspaniałym stanie finansowym gminy, gdzie wszystko – nawet trudności, oczywiście przejściowe – były zaplanowane? Reszta to drobiazgi. Jakieś place, jakiś wodociąg? Parafrazując Zenka – przyjdzie walec i wyrówna😊. A ja zazdroszczę umiejętności zdobywania i wydawania pieniędzy, swoich czy cudzych… Ja nie mam ani jednych (hmmm taka niewielka sprawa, może się obiło o uszy, brak pensji przez rok), ani drugich (bo nauczyli dobrzy rodzice nie kraść). Nie ma kasy, nie ma problemu? No niestety nie tak łatwo. Nie to, żebym żołędzie na kawę musiała zbierać, ale z jedną mężowską pensją…ech co tu narzekać. Wzorem burmistrza cieszmy się, że jest pięknie. Byleśmy zdrowi byli. Wiarą się najemy, nadzieją popijemy, poczekamy na sprawiedliwość.

  1. Burmistrz podobno dostał złoty medal za zasługi dla policji. No tak, w 2013 przekazał budynek komisariatu na własność dla policji ponieważ nie mogliby go remontować gdyby nie był ich własnością. Potem dołożył do radiowozu policji. W 2015 r przekazał 105.000,00 zł na projekt nowego komisariatu w Mrozach. RIO ten wydatek zakwestionowało.

 5. A subwencja oświatowa to pieniądze cudze? Własne? Były cudze, ale postanowiłem, że będą własne? Są moje i tylko moje i nie oddam? Cudze, ale nie oddam, bo już ich tere fere nie ma i co mi zrobicie? Jakieś inne opcje? 😊 Zarządzanie finansami to niebagatelka. Nawet w gospodarstwie domowym, np. u progu roku szkolnego, była stówka, bęc stówki nie ma. I człowiek zastanawia się, co się stało. W gminie tak samo tylko zer więcej (rozumieć dwuznacznie jak najbardziej).

 6. Wszystko się Wam nie podoba. Tyle było krzyku o Zjazdy Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych jaki odbywał się w Mrozach. Co prawda ostatni nie był taki bardzo udany, ale za to tegoroczna Konferencja XVII zorganizowana przez OEiiZK w Warszawie oraz Miasto i Gminę Mrozy „Majowe Mrozy w Warszawie w dniach 26-28 maja 2017r.” należała do udanych. Patronatem objęli ją: Ministerstwo Edukacji i Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego. Trzy dniowa impreza miała napięty harmonogram, ale była bardzo ciekawa (trzy poziomy wyższa niż w Mrozach w latach ubiegłych). Ja jestem zadowolony. Jedynym utrudnieniem był przyjazd do Mrozów na posiłek. Pozdrawiam Burmistrza Mrozów Dariusza Jaszczuka oraz Pana Wiesława G.

  1. Oczywiście Panie Romku, jeśli odbywają się zjazdy to widocznie są potrzebne, ale do owych mniej udanych zjazdów Gmina Mrozy musiała dokładać swoje pieniądze po ostatecznym rozrachunku mimo wpłat sponsorów . A kto bogatemu zabroni! Ja tylko zastanawiam się jak można być tak dwulicowym jak ludzie pracujący w MEN w Warszawie. Na początku prowadzą mediacje z Gminą Mrozy i Stowarzyszeniem o zakończenie sporu. Powiedzieli, że w sprawie wypłaty dotacji nie mogą nic zrobić , nawet zgłosić do Wojewody lub Prokuratury za przekroczenie uprawnień przez Burmistrza Mrozów. A tak naprawdę nie chcieli nic zrobić bo już ugadywali konferencję, którą objęli patronatem „Majowe Mrozy w Warszawie” i mieli gdzieś garstkę ludzi, którzy już wtedy zapowiadali, że będą strajkowali bo nie otrzymali wynagrodzeń za rok pracy, ponieważ Burmistrz zatrzymał bezprawnie państwowe pieniądze. Gdyby zatrzymał wasze wpłaty na konferencję to byście nawet w Mrozach nic nie zjedli! Mimo wszystko Nauczyciele z Lipin pozdrawiają Pana Romka (który zapewne jest też nauczycielem i opiekunem szkolnej pracowni internetowej).

   1. Drogi panie Romku ! Imprezy z okazji DEN też co roku coraz biedniejsze😉. A co do zjazdu informatyków, to nie będę się wypowiadać, bo też znam trochę kulis tych imprez i nie mam zamiaru nawet tego komentować. Możecie sobie chwalić zasługi i imprezy pana Burmistrza, dla mnie niestety to nie jest już człowiek godny zaufania. Tak jak ktoś już tu powiedział, ze potrafi się sprzedać i mówi jak rasowy polityk. Niestety na szczeblu gminy nie jest potrzebny polityk tylko człowiek.

    1. To widocznie patronat KO w Warszawie to jakiś nie wypał, bo to Burmistrz podał Kuratorium do Sądu. No cos tu nie styka na łączach.

     1. A może niektórzy mają po prostu kasę i umieją się spierać i współpracować jednocześnie.

    2. To widocznie patronat KO w Warszawie to jakiś nie wypał bo to Burmistrz podał Kuratorium do Sądu. No cos tu nie styka na łączach.

     1. „Ja” trafnie odpowiedziałeś jak sie ma kasę to można wszystko, widzę, że orientujesz się w temacie jak się sprawy załatwia. Tylko niech burmistrz robi to z własnej kieszeni a nie z podatników.

  2. Zjazdy informatyków – super imprezy integracyjne, aż w Mrozeskich sklepach majtek zabrakło 😂😂😂

   1. Majtek ??? Myślałam , że na zjazdy informatyczne potrzebne były komputery? O co chodzi z tymi majtkami?
    A, fe czy to o seks chodzi?

    1. Idę do sklepu, chcę kupić majtki dla dzieci a tu pani mówi, że nie ma. Nawet małe rozmiary wykupiły panie ze zjazdu, a po co im??? Można się tylko domyślać …

  3. Zamilcz Romek daj Jagnie coś dopowiedzieć dzienkuje Bórmistszu za kładke na bagnie i pozdrawiam SERDECZNIE pszydałą by sie nad torami bo pociongi jeżdżo w to i we w to

 7. A ja dorzucę sprzedaż działek otrzymanych ze Skarbu Państwa w Grodzisku, tuż przy stacji kolejowej tam gdzie jest wiata. Czy ktoś słyszał o tym? Czy za te pieniądze zrobiono coś w Gminie Mrozy? Czy kupił je „słup” za grosze o potem sprzedał za bardzo duże pieniądze. Podobnie jak działki przy ulicy Szkolnej w Mrozach pod budowę bloków.

  Na ul. Szkolnej budownictwo wielorodzinne zostało dodane jako autopoprawka Burmistrza do MPZP ale po wykryciu przez mieszkańców i za sprawą skarg, zostało z niego szybko wykreślone. Niedługo o tym wspomnę.
  Pozdrawiam !
  Admin

 8. Dorzucę targowisko, paskudny, nieprzyjazny sprzedającym i kupującym kosztowny twór. Może wystarczyło trochę utwardzić nawierzchnię…. Jeszcze żeby to cały tydzień handel tam się odbywał a nie raz w tygodniu tylko. Moim zdaniem zbędna inicjatywa 😊. Cieszy, jak wszystko wokół pięknie wygląda, kwiaty, fontanny i kolorowe elewacje. Ale może czasem warto zastanowić się też, czy to co wewnątrz będzie praktyczne, użyteczne ludziom, porządne po prostu. Czy w przedszkolu gminnym jest wreszcie wyjście ewakuacyjne z prawdziwego zdarzenia? Czy metraż odpowiedni do ilości dzieci? Czy tylko ładnie malujemy? Czy budynek starej szkoły w Grodzisku pięknie odnowiony, zacznie w końcu służyć mieszkańcom? Oj się cisną pytania….. Ale statek daleko od naszych małych spraw, nie słyszą…czy udają?

  1. A propo fontanny. Nie wiem czy wiesz, że część parku im. P.S. jest na gruncie, który nie należy do gminy a jedynie jest dzierżawiony ? O ile wiem umowa została zawarta na 20 lat, z czego połowa już minęła. Wiem też, że jest klient na ten teren, który nie mało proponuje. Nie zdziw się, gdy któregoś dnia przyjedzie tam spychacz, zrówna wszystko i obok stacji paliw powstanie kolejny duży sklep.

   1. ZARÓWNO zbiornik jak i park zlokalizowane są na działkach : 2316 (Skarb Państwa Zarząd Melioracji), 2335,2334/9,2542 (Gmina Mrozy), 2334/7 (Gminna Spółdzielnia „S.CH”), 2333 (P.Teresa Starosta). Czy te wszystkie działki są własnością Gminy Mrozy? Czy są użyczone?

 9. Jeśli mowa o pieniądzach to jak zakwalifikować sprzedaż wspólnego majątku? Otóż w 2013 r. Gmina Mrozy ogłosiła w SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA PO ZMIANACH NA DZIEŃ 25.11.2013r. DLA PRZETARGU NIEOGRANICZONEGO NA:
  „Sprzedaż, dzierżawa i wykup sieci wodociągowej zlokalizowanej na terenie wsi: Kuflew, Kołacz, Płomieniec, Lipiny, Jeruzal gmina Mrozy „. Przetarg wygrała niejaka Firma TRADE z Wrocławia, która kupiła wodociąg od Gminy Mrozy z możliwością jej odsprzedaży dla Gminy Mrozy po upływie okresu dzierżawy. Okres sprzedaży przez Gminę Mrozy sieci wodociągowej do: 10.12.2013r. Okres dzierżawy: od daty podpisania umowy do 31.10.2016r.
  Okres odsprzedaży Gminie Mrozy sieci wodociągowej do 31.10.2016r.
  Przedmiotem dzierżawy jest sieć wodociągowa, która uprzednio zostanie nabyta od Gminy za cenę wynikającą z wyceny rzeczoznawcy majątkowego p. Antoniego Niciporuka, stanowiącej załącznik nr 7 do SIWZ.
  Gmina obowiązana będzie uiszczać czynsz dzierżawny powiększony o podatek VAT w stawce wynikającej z obowiązujących przepisów o podatku VAT. Czynsz dzierżawny płatny będzie miesięcznie z dołu, do 10 każdego dnia następnego miesiąca na podstawie otrzymanej faktury. Szczegółowy harmonogram płatności czynszu i jego wysokości określa załącznik nr 6 do SIWZ. Pierwszy czynsz dzierżawny płatny będzie w styczniu 2014 r.
  Wysokość czynszu dzierżawnego począwszy od 2015 r. będzie ulegała corocznej indeksacji.
  Tyle wyczytano ze strony BIP Mrozy. Czy ktoś ma wiedzę czy ten wodociąg został odkupiony i kiedy? Ile Gminę Mrozy kosztowała dzierżawa własnego wodociągu? Na co poszły pieniądze ze sprzedaży tego wodociągu?

  1. Ktoś siedzi w arsenale z granatami i od czasu do czasu odbezpiecza i rzuca po sztuce. To może być facet w kowbojskim kapeluszu!
   TAK BYŁO SIELSKO I SWOJSKO NICZYM w restauracji ” Sowa i Przyjaciele,” aż tu ta strona „e-Mrozy” i cały spokój zburzony. Postrach w Mrozach, kto i na kogo? wyjmie nagranie, ujawni dokumenty. Oj, niejeden „Czerepach” pracował w Urzędzie Miasta i posiada swoją szafę z dokumentami.
   Ostatnio krążyły po Mrozach wiadomości o rekordowym wypiciu około 90 butelek wódki podczas obchodów dwudziestolecia pracy Burmistrza. Po sesji „elita” poszła ucztować do restauracji w centrum Mrozów i tam doszło do pobicia rekordów, a opowiadał to jeden z uczestników biesiady.

  2. Wiem, że Gmina umorzyła podatek ZGK Mrozy w wysokości ponad 360 tysięcy. Być może przekręty przechodzą przez ZGK i dyrektor o wszystkim wie ale siedzi cicho bo zarabia ponad 10 tysięcy miesięcznie ?

 10. Szkoda tylko że, pan Burmistrz kierując się punktem 3 i 4 dodatkowo nadużywa swojej przewagi stanowiska nad zwykłym człowiekiem. Będę przeszczesliwa jak, któryś z sędziów powie: no panie Jaszczuk pobawiłeś się za cudze pieniądze, a teraz kary i odszkodowania zapłać ze swoich prywatnych pieniędzy.
  Dlaczego my zwykli ludzie kierując się punktem 1 i 2 musimy sobie dawać radę lepiej czy gorzej jak tam komu się wiedzie, a dodatkowo jeszcze mamy siedzieć cicho, żeby pana i władcy nie urazić bo się obrazi.
  Ups bańka mydlana pękła.

 11. Ten Pan przypomina mi prawdziwego marynarza, nie admirała, nie kapitana ale marynarza. Kierownictwo statku już dawno uciekło, statek tonie, a on jako jeden z nielicznych dba o pasażerów. Namawia orkiestrę by grała, stewardów by donosili jedzenie i wspiera przemianowanych na kapitanów majtków. Ale jak widać statek nabiera wody i dryfuje bez pomysłu na kierunek portu. Jego opowieści o pięknych i bogatych krajach, ich atrakcjach są zbyt odległe dla pasażerów, którzy myślą tylko o przetrwaniu i przesiadce na cokolwiek, co im byt uratuje. Najgorsze jest to, że przyczyną przyszłej katastrofy nie będzie stan techniczny statku, nie będzie to góra lodowa, ale pycha, egoizm oraz przeświadczenie o nieomylności załogi. A….. i jeszcze te ośmiorniczki… małe wredne osmiorniczki, co zatopiły transatlantyk…

Możliwość komentowania jest wyłączona.