Uwaga upały

Witajcie!

Uwaga, zaczyna się fala upałów. Termometry w dzień mogą wskazywać według IMGW nawet 36 stopni. Korzystajmy więc z uroków lata ale nie zapominajmy o tym, że słońce i wysoka temperatura wymagają ochrony i zachowania ostrożności!

Gdy temperatura powietrza zbliża się do 30 stopni, a szczególnie, gdy słupki wędrują jeszcze wyżej, należy zachować ostrożność. Dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy. Należy nawadniać organizm, tj. pić dużo wody, najlepiej niegazowanej. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić do 50-60 °C. Należy ograniczyć opalanie, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo ulega przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Należy przebywać na słońcu nie dłużej niż 2 godziny, stosując przy tym kremy ochronne. W ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń, szczególnie po stronie nasłonecznionej. Okna należy otwierać nocą, kiedy temperatura jest niższa, jeżeli oczywiście warunki bezpieczeństwa na to pozwalają.

Unikajmy forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia. Wysiłek fizyczny, np. bieganie, może doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni spowodowanych odwodnieniem i utratą minerałów, przegrzaniem organizmu, a nawet udaru cieplnego. Pamiętajmy, by nosić lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych, w jasnych kolorach. Unikajmy picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru, gdyż sprzyjają one odwodnieniu organizmu. Osoby przyjmujące leki, powinny być w kontakcie z lekarzem, aby sprawdzić, jaki mają one wpływ na termoregulację i równowagę wodno-elektrolitową. Jeśli odczuwamy zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, należy skontaktować się z dyspozytorem medycznym, dzwoniąc pod numer alarmowy. Jeśli to możliwe, należy przenieść się w chłodne miejsce.

Unikajmy skrajnych temperatur. Osoby, które pracują w klimatyzowanych pokojach nie powinny od razu wychodzić na zewnątrz, gdzie panuje upał. Może to spowodować szok termiczny, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi. Będąc nad wodą pamiętajmy, że nie wolno gwałtownie wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu. Zanim zaczniemy pływać, należy opłukać ciało wodą, do której wchodzimy i dopiero wtedy powoli się w niej zanurzyć. Podczas podróży należy częściej robić przerwy i odpoczywać w zacienionych miejscach, by złagodzić negatywny wpływ wysokich temperatur na koncentrację.

W upalne dni należy przygotowywać lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin, a unikać tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, które dodatkowo obciążają zmęczony upałem organizm. Należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ sprzyja on odwodnieniu organizmu.

Przy okazji warto przypomnieć, że w ciągu dnia najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15.00 a 18.00, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest między 12.00 a 13.00.

Pozdrawiam!

Admin.