Uwaga kleszcze

Witajcie !

Po dzisiejszym leśnym spacerze przyniosłem kilka sztuk na odzieży, więc postanowiłem trochę o tym napisać. Kleszcze – o nich mowa, to one spędzają sen z powiek grzybiarzom, właścicielom czworonogów i wszystkim tym, którzy chcą wypocząć odwiedzając las lub wybierając się na piknik na trawie. W tej chwili trwa duży wysyp tych pajęczaków, więc ostrożni powinni być wszyscy ci, którzy chodzą po lesie, łąkach czy w miejskich parkach a nawet w przydomowych ogródkach. One są ulubionym miejscem żerowania kleszczy. Z zarośli atakują głównie zwierzęta, ale pogryzą też nas, jeśli będziemy nieostrożni np. podczas pikniku na kocu. Ugryzienie może oznaczać, choć nie zawsze, boreliozę, czyli wielonarządową chorobę zakaźną, mającą wyjątkowo różnorodne objawy, głównie neurologiczne.

Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla każdego – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ponieważ ukłucie często nie zostaje zauważone przez człowieka, z powodu właściwości znieczulających śliny kleszczy, bardzo ważne, aby podejmować właściwe działania profilaktyczne” – czytamy w komunikacie, który opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Głowa z reguły jest dla nich zbyt twarda, więc zwykle ją omijają. Lubią natomiast wszelkie zagłębienia i zgięcia, np. stawy kolanowe i łokciowe, pachy czy pachwiny oraz okolice uszu. Z kolei czworonogi są w stanie roznieść nawet dziesiątki kleszczy. Dlatego po spacerze warto sierść psa dokładnie przejrzeć.

 

Jak należy usunąć kleszcza?

Usuwanie kleszcza za pomocą pęsety jest dość trudne i wymaga doświadczenia. Należy jak najszybciej, po zauważeniu kleszcza na powierzchni ciała, przystąpić do jego usunięcia. Delikatnie, ale zdecydowanie usunąć kleszcza chwytając go jak najbliżej ciała. Zabronione jest wykręcanie kleszcza palcami oraz za pomocą substancji natłuszczających.

Może to spowodować zatkanie tchawek (narządu wymiany gazowej) kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do osoby ukąszonej. Alternatywą dla pęsety są miniaturowe pompki ssące i plastikowe „kleszczołapki” dostępne w aptekach.

Gdy usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza, ale należy pamiętać że jak najwcześniejsze jego usunięcie znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet w przypadku, gdy kleszcz był zakażony to – w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed kleszczami i publikuje krótki film o tym, jak się przed nimi chronić i jak postępować w przypadku ugryzienia.

 

Pozdrawiam !

Admin.

4 odpowiedzi do “Uwaga kleszcze”

 1. Dla ludzi chyba nie ma zbyt skutecznych „oprysków” – jakoś z węchem u kleszczy też słabo :). Najskuteczniejsze jest dokładne oglądanie się, nie tylko po spacerze, bo – jak wyżej – kleszcze możemy mieć w przydomowym ogródku. Nawet jeśli dzieciom urządzimy „dzień brudasa”, to wolnego od sprawdzenia pach i uszu nie robimy. Głośno się robi latem, ale wiosną te małe zmory (kleszcze, nie dzieci) są najbardziej zjadliwe. Mój pies natomiast ciężko chorował w lutym, kiedy to z oszczędności nie zabezpieczyłam go – bo kleszcze zimą wydawały mi się wybrykiem. Aha, babeszjoza jest wyleczalna, jeśli wcześniej zorientujemy się w czym rzecz – a objawy pewne to apatia, białe śluzówki (zajrzeć do pysia i pod powiekę) i pomarańczowy mocz (mowa o psach oczywiście :). Przetestowałam na psach wszelkie sposoby odstraszania kleszczy i na razie zostaję przy tabletce – spokój na co najmniej trzy miesiące i ogromna skuteczność. Mimo, że psiaki hasają po polach i lasach, nieproszonych gości na sobie nie wnoszą.
  A czy spotkaliście się z tym, że niektórzy ludzie zbierają więcej kleszczy niż inni? Czy to jakoś wytłumaczalne?

  1. Dobra Kobieto co to za tabletka? U nas najgorszy wysyp kleszczy wczesną wiosną i jesienią. W tym okresie zdaża się, że wyjmuje mu około 30 kleszczy dziennie.

   1. Oj reklamować mi admin nie pozwoli :). Ale weterynarz na pewno będzie wiedział, jest jedna na rynku tylko. Moje psy łapały i znosiły kleszcze, mimo płynów, obroży itp. (nie mówiąc o tym, że myśmy się truli, bo to wszystko śmierdzi okropnie). Dopiero teraz spokój. Jakby co, przez admina na priv proszę.

    Pisz Dobra Kobieto, tylko link umieść nie w treści a w miejscu adres URL.
    Na koty też działa ?
    Pozdrawiam !
    Admin

Możliwość komentowania jest wyłączona.