20 lat minęło – bramka nr 2

Dziwne jest, że Rada Miejska nie widzi żadnych problemów i kupuje Burmistrzowi berło w dowód uznania. Wszakże to symbol najwyższej władzy króla lub cesarza. Jest jednym z trzech najczęściej spotykanych symboli władzy królewskiej obok jabłka i korony. Czy w takim razie podarowali to w dowód swojego poddania ? Chcieli to kupili. Nic mi do tego !

Każda rocznica porusza wyobraźnię, wprawia w refleksję i każe przywołać minione zdarzenia, zarówno dobre jak i te złe. Nikogo, kto o tym pamięta nie zaszokują niusy o komitywach, rozrzutności, nepotyzmie czy niewłaściwym wydawaniu publicznych pieniędzy. To tylko niektóre zjawiska, z którymi się spotykamy.

Na potwierdzenie bierzemy do ręki wystąpienie pokontrolne Regionalnej Izby Obrachunkowej z dnia 6 kwietnia 2017r. Dokument o którym piszę, został w końcu opublikowany w gminnym BIP-ie, ale dopiero po wielu stanowczych interwencjach zainteresowanych sprawą mieszkańców, tuż przed upływem 30-dniowego obowiązku. Na Waszą prośbę postaram się o nim przypomnieć i skomentować kilka punktów, bo jak mówicie temat przeszedł bez echa i został zamieciony pod dywan.

Wydawałoby się nic strasznego – zwykłe wystąpienie pokontrolne. Jeżeli jednak przyjrzymy się z bliska i rozbierzemy na części pierwsze, a następnie porównamy z publicznymi wypowiedziami organów gminy, zobaczymy obraz, który zwykłem nazywać szczytem hipokryzji i zakłamania. Opisując to wystąpienie, warto przypomnieć, że nadzór w tej kwestii nad Gminą Mrozy dotychczas prowadził RIO zespół zamiejscowy w Siedlcach. Po kilku latach o Mrozach przypomniała sobie Warszawa no i mamy klops… Czy nic Wam tu nie śmierdzi ? Zwłaszcza, że (jak informujecie) w czasie kontroli z Warszawy, jeden z urzędników z Siedlec zmarł a drugi poszedł na długie zwolnienie. Może to też przypadek, bo w życiu różnie bywa… Raczej przypadkiem nie jest, że dokument zawiera tyle rażących naruszeń.

Pamiętacie wpis o „Idź na całość” ? Myślę, że tak. Zatem otwieramy bramkę numer 2, a z niej zamiast jednej, wysypuje się cały „zestaw niespodzianek”

 • nie  sporządzano i nie podawano do wiadomości publicznej wykazu nieruchomości przeznaczonych w najem i dzierżawę – czytamy w pkt. 17 wystąpienia.
 • Nie został dopełniony obowiązek zachowania formy przetargowej przy zawieraniu umów dzierżawy działek – czytamy w pkt. 18.
 • W przetargach przeprowadzonych w Gminie Mrozy w roku 2015, przy szacunkowej wartości zamówienia nie uwzględniano wartości zamówienia uzupełniającego, którego udzielenia zamawiający przewidział w „Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia” – pkt 12.

Na koniec zostawiłem punkt 10, ponieważ dotyczy on sprawy, którą dla Państwa relacjonuję na bieżąco tj.

 • nieprzekazywanie dotacji dla Stowarzyszenia Rozwoju Wsi w Lipinach.

Jak widać nie tylko Sąd Okręgowy w Siedlcach nakazał jej wypłatę. Zrobiło to w swoim wystąpieniu również RIO, znacznie wcześniej niż Sąd. Nie będę na razie opisywał pozostałych spraw, choć jest ich sporo. To doczytacie Państwo sami tutaj: Mrozy_Miasto_Gmina(1)   – Za nieprawidłowości wykazane w wystąpieniu pokontrolnym odpowiedzialny jest: Burmistrz i Skarbnik. Jak wynika z protokołu kolegium RIO, Burmistrz odwołał się od raportu, lecz zakwestionował tylko pkt. 1, 2 i 3 wystąpienia pokontrolnego.

Podsumowując: nikt nie jest doskonały. Każdy z nas się myli, mniej lub więcej. Można się na czymś potknąć, gdy się to robi pierwszy a czasem nawet drugi raz. Wystąpienie pokontrolne obnaża patologie , jakie niewątpliwie powstały w naszej gminie. W sytuacji, gdzie urzędujący Burmistrz, pełni tą funkcję nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat, sprawy nie trzeba komentować. Mimo, że z opóźnieniem życzę mu wszystkiego najlepszego z okazji rocznicy !!! Nasuwa się jednak pytanie – czy w związku z tym możemy jeszcze wierzyć jego słowom ?

Dziękuję internautom za przesłanie zdjęcia berła.

Pozdrawiam !

K. L.

12 odpowiedzi do “20 lat minęło – bramka nr 2”

 1. Masz rację Stańczyk i Ja zauważyłem niepokojące objawy u Pupila, to ciągłe upieranie się przy swoich racjach, swej nieomylności, chyba jest to narcyzm i objawy paranoi ? Oczywiście są to podejrzenia, ale należy być czujnym i obserwować.

 2. I co naszemu Pupilowi po tym berle, jeśli święcona woda go parzy… Taki szlachetny Faraon, a ciągle ma klapki na oczach. Sprawa Lipin, to jest dopiero gratka- Ministerstwo na piśmie jasno określa, że subwencja się należy SZKOLE, FIO- też, inne gminy i urzędy potwierdzają, według prawa się należy i szeroko otwierają oczy ze zdumienia, co tu się wyprawia… Ba! jest nawet WYROK, który jasno określa, że subwencja została przyznana szkole. Ale najwidoczniej jest ktoś w tym kraju ponad Sądami, kto taki? No oczywiście nasz Pupil, pan Burmistrz, któremu się uroiło, że on za pomocą telepatycznych myśli i SŁÓW- wstrzyma wyroki Sądów. Widocznie ma się, za największą władzę w Państwie. Po co ten cyrk, nie mam pojęcia. Ale bacznie obserwuję poczynania waćpana i uważam, że przydałyby się psychotesty, przed przystąpieniem do kandydatury, na takie stanowiska. AMEN

 3. Jeśli wiecie o tych „tajnych” spotkaniach, to znaczy że nie są tajne. Może oglądali transmisję z obrad sejmu, by się zainspirować mową Prezesa?

  1. Nam mowy prezesa są niepotrzebne, czy oglądanie jak to swe mądrości głoszą jedni lepsi od drugich. Jeszcze brakuje żeby niektóre posłanki zaczęły na portalach swe wdzięki pokazywać bo niestety nic mądrego nie powiedzą a zaistnieć trzeba😁. My mamy swój kabaret, jak już można było zaobserwować, jak to burmistrz poszukuje na portalach kontrkandydata, który tu chce się wypromować. No tylko nie wiem czy śmiać się czy płakać. Jak to trudno z twarzą odejść. Z drugiej strony co się dziwić ? Posadka za ponad 10 tysięcy miesięcznie 😉 ŻAL PANOWIE, ŻAL…

 4. Nic nie knują piją, jedzą i boją się o swoje korytka. „Burmistrzuniu raaatuuuj ” słychać głosy. Dobrze im było, jest a jak będzie nie wiadomo?

 5. Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem dla burmistrza jest pójście do Częstochowy na pielgrzymkę, na kolanach. (i by śpiewał: berła i złota mi brak, lecz to co mam daję Ci, Jezus Chrystus zbawić mnie chce, daj rękę powstań chodź, i chodząc i skacząc wciąż Pana chwal). Może wtedy by się opamiętał, bowiem życie jest krótkie, a nad jego władzą jest jeszcze Pan Bóg.

 6. Nie budzi wątpliwości, że dostęp do informacji będących w posiadaniu władz publicznych jest elementem koniecznym do funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego. Dysponowanie informacją przez społeczeństwo pozwala mu bowiem na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, przyczynia się do zwiększenia efektywności pracy organów władzy publicznej i  poczucia odpowiedzialności za podejmowane działania. Burmistrz Mrozów jest zatwardziałym demokratą (tyle że demokracji kierowanej). Społeczeństwo powinno wiedzieć tyle na ile mu władza pozwala. Tak jest niestety w Mrozach. Dlatego Administratorze wyrok na Ciebie już wydany. Strzeż się za ujawnione na tej stronie dokumenty możesz być podany do prokuratury. Berło ma swoją moc sprawczą!!!!!!

 7. kiedyś ktoś spytał burmistrza, które przepisy najbardziej mu się nie podobają – odpowiedział -Ustawa o dostępie do informacji publicznej. Teraz już wiadomo dlaczego, informacja publiczna dla osób, które lubią wszystko rozgrywać pokątnie to jest jak samobójstwo

 8. Kto uwierzy, że to wszystko pomyłki? Każdy z nas za takie „pomyłki” poniósłby odpowiedzialność. Proszę Państwa! Burmistrz jest funkcjonariuszem publicznym! Wiąże się to nie tylko ze specjalną ochroną prawną, ale też – a może przede wszystkim – ze szczególną odpowiedzialnością karną. Znaczy to tyle, że w jego przypadku jako przestępstwo traktowane jest przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków na szkodę interesu prywatnego lub publicznego (art. 231 Kodeksu karnego). Ja jednak nie dołączę się do życzeń. Zresztą – czym nasze słowa wobec berła?

 9. No to piękny mamy punkt 10, tylko znając Burmistrza powie, że RIO się myli. A on dalej bedzie swoje robił. Jemu jakby sam Bóg napisał „wyluzuj chłopaku bo szkoda zdrowia” to też by stwierdził że się myli

 10. Kończy się sielanka czyli lata tłuste i wchodzimy (oczywiście za sprawą Pana) w lata chude. Mamy do spłacenia ok. 18.000.000 zł, a spłacić musimy. Z czego ? Ano z podatków i dochodów… Co lepsze kąski już dawno sprzedane, zostały tylko nędzne ochłapy, które na bieżące łatanie dziur są sprzedawane. Mrozy zmieniły się bardzo, ale to wszystko z kredytów a nawet wypuściliśmy obligację na kwotę grubo ponad siedem milionów. A może było warto ? Patrząc na fontannę i otoczenie pomyślcie że to kredyt i nie narzekajmy na podatki bo muszą wzrosnąć. Ale chwalmy naszego „Pana” to jego zasługa.

Możliwość komentowania jest wyłączona.