Niespodzianki z szafy…

Zapewne większość z Państwa pamięta teleturniej „Idź na całość” ? Był emitowany pod koniec lat dziewięćdziesiątych przez telewizję POLSAT. Pierwszym jego prowadzącym był Zygmunt Chajzer. Teleturniej bardzo szybko stał się hitem polskiej telewizji, wyprzedzając w oglądalności najpopularniejszy wówczas, polski program informacyjny „Wiadomości” w TVP 1. Jak pamiętamy, w finale gry uczestniczył gracz, który zdobył nagrodę o najwyższej wartości finansowej. Finał zwykle polegał na wyborze nagrody z jednej z trzech „bramek”. Ale nie o teleturnieju chcę tutaj pisać a o otwieraniu bramek z niespodziankami, jedynie przypominającymi popularny show. Niestety raczej przyjemne to nie będzie ale traktuje to jako konieczność – „nim będzie za późno”.
W ostatnim czasie na internetowej stronie gminy Mrozy są publikowane wyłącznie informacje „opływające mlekiem i miodem”, a o portalu”e-mrozy.pl”, że jest „lokalnym opluwaczem”. Burmistrz przechwala się, że zrobił to, tamto i siamto… Wszystko jest piękne, kolorowe, widoczne z pociągu i głównych ulic, nie ważne jakim kosztem… Znajomi z okolicznych miejscowości często pytają- jakiego to mamy „wspaniałego włodarza”, tyle się w Mrozach dzieje… Kiedyś też tak myślałem i w wyborach samorządowych „na ślepo” stawiałem krzyżyk przy jego nazwisku. Doszło nawet do tego, że pewnego razu, jego kontrkandydatem był mój znajomy, a ja nawet go nie zauważyłem na liście wyborczej i postawiłem krzyżyk „tam gdzie zawsze”. Działo się tak  dopóki nie poznałem Pana Jaszczuka trochę bliżej. Wtedy szybko rozszyfrowałem kim naprawdę jest. Gdyby tak za dotknięciem czarodziejskiej różczki zmienić kilka jego cech charakteru, kto wie… ?

Do rzeczy ! W ostatnich dniach zaobserwować mogliśmy nagłe wycofanie się z dyskusji syna burmistrza, który swoimi wpisami niczym „wściekły buldog” atakował wszystkich komentujących tu internautów – z moją osobą włącznie. Może po krótce rozszyfrujemy co się stało ? Otóż kilka dni temu pojawiły się komentarze „złowrogiego” internauty o nazwie „sąsiad zza miedzy” następującej treści:

No tak, tylko dlaczego te „ideały” jak sami piszą na tym forum nie mówią całej prawdy. Z jakiego powodu syn Burmistrza pisze, że Gmina finansowała Stowarzyszenie. Przecież to są pieniądze Skarbu Państwa przekazywane na nauczanie dzieci w szkole. Proszę pokazać choć jedną złotówkę wydaną z tych pieniędzy na Stowarzyszenie, na pensje Zarządu, zwrot kosztów przejazdów lub inne cele nie związane z wydatkami szkolnymi. To się w ich głowach nie mieści, że można pracować społecznie. Może ci znawcy tematu wyjaśnią czego dotyczyła (raczej jakiej kwoty) decyzja Ministra Rozwoju i Finansów z jesieni ubiegłego roku. Może upublicznią wniosek Burmistrza wniesiony do WSA w Warszawie do sprawy o sygnaturze V SA/Wa 3306/16. Proszę pokazać w którym dziale budżetu na 2018 rok została ona zaplanowana do zwrotu. Zaiste widać tam faktycznie ogromną dbałość o finanse Gminy i los jej mieszkańców. Jeśli radnych to nie interesuje co dzieje się za ich plecami z budżetem Gminy to może niech mieszkańcy sami się dowiedzą w ramach udostępniania informacji publicznej. I czekajmy 18.07.2017 zobaczymy jaka będzie reakcja RIO”.

A następnie:

A może właśnie teraz warto wrócić do tej słynnej prezentacji Burmistrza i ją ponownie upublicznić. Tam było czarno na białym pokazane ile szkoły z terenu Gminy Mrozy otrzymują z kasy Gminy. Szczególnie ciekawie wyglądała tam kwota po podzieleniu dotacji przez liczbę dzieci w szkole, wychodzi wtedy kwota jaką dostała dana szkoła na jedno dziecko. Może ktoś to jeszcze odnajdzie i nam zaprezentuje”.

Wówczas jakaś „silna ręka” zaciągnęła hamulec i natychmiast wykluczyła „jegomościa” z dyskusji. Oświadczam, że nie był to administrator strony. Jak się okazuje, sprawa o sygnaturze V SA/Wa 3306/16, o której pisze tajemniczy „sąsiad zza miedzy”, jest pilnie strzeżonym sekretem Burmistrza Mrozów i całego „gminnego salonu”. Z sentencji postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego doczytać możemy, że chodzi o zwrot dofinansowania otrzymanego od Ministra Rozwoju. Nie wiadomo o jaką kwotę chodzi ale skoro toczy się Sądzie Wojewódzkim, pewnie nie o drobne… W tym miejscu wypada zapytać: Czy pieniądze zostały wydane niezgodnie z przeznaczeniem ? Tego jeszcze nie wiem, ale zaręczam, że niewiedza nie potrwa długo. Wiadomo też, że umieszczenie tej kwoty w budżecie nie przeszło by w RIO.  Dziś jedno jest pewne – blady strach pojawił się na twarzy Dariusza Jaszczuka na wieść, że WSA odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji, gdyż w zależności od przyczyny dla której kwota ta musi być zwrócona, do gry może się włączyć „znienawidzona” prokuratura.  Zatem wracamy do początku dzisiejszego wpisu i teraz my zabawimy się w „idź na całość”. Najpierw odkrywamy bramkę nr 1. Jest mi niezmiernie przykro, że zamiast cennej nagrody czy choćby słynnego kota w worku zwanego „zonk”, niechybnie wypadł pierwszy ”trup…” a my, czy chchemy czy niechcemy, musimy sfinansować go w podatkach…

 

„Inicua numquam regna perpetuo manent” – Niegodziwe (niesprawiedliwe) rządy nie trwają nigdy wiecznie

 

9 odpowiedzi do “Niespodzianki z szafy…”

 1. No proszę, a tak Burmistrz krzyczy, że to przez Stowarzyszenie z sądów i z prokuratury nie wychodzi, a jak się okazuje to więcej jest takich przysłowiowych „kwiatków” a Stowarzyszenie to tylko przykrywka, a rozprawy sa zupełnie z innymi instytucjami lub osobami. Ciekawe co jeszcze ukrywają szafy Burmistrza.

 2. Problem z rozdzielczością na różnych urządzeniach. Na telefonie idealnie widać pismo, na komputerze u mnie za mgłą. Dla chcącego nic trudnego.

  1. Kwestia grafiki. Na systemach Windows może trochę mglić. Przepraszam ale serwer nie przyjmuje większych plików.
   Pozdrawiam !

 3. Takie sądowe pisma czyta się po parę razy i to wers po wersie. Jest to napisane trudnym językiem , ale nie chińskim więc można wywnioskować, że Gmina Mrozy ma kłopoty. Burmistrz pisze, że dwadzieścia wyroków wygrał, a ten 21 przegrał. Jest to odpowiedź na jego skargę, ktróra nie została rozpatrzona pozytywnie w WSA i Gmina musi jakieś pieniądze zwrócić do Ministerstwa Rozwoju. Czy to wpłynie dobrze na tegoroczny budżet nikt tego nie, a już „końcowi beneficjenci działań instytucji publicznych” czyli zwykli mieszkańcy gminy – podatnicy nie będą nawet znali dnia, ani godziny jak podatki wzrosną aby zapełnić dziurę budżetową. To jest streszczenie tego pisma, a i tak każdy zinerpretuje to sobie jak będzie chciał i na własdany użytek.

 4. Człowiek z lasu widzę masz po prostu talent! Weź mi to rozczytaj, co Administracja wrzuciła
  Ja nie jestem w stanie nic rozszyfrować z tych screenów…

 5. D.Jaszczuk ogladal ten program i , i , iiiiiiiiiiiiiiiii ” poszedł na całość ”

 6. Myśę, że nie są to lewe faktury, to CBA wyłapie szybko. To jest działanie „układu”, a to są metody całkiem inne. Ale co innego jest tu wisienką. Pierwsze dwa akapity uzasadnienia są żywcem wyjęte z pism Stowarzyszenia proszących o wypłatę należnych pieniędzy. Jeśli się mylę niech mnie ktoś z Lipin sprostuje. I co, jedno z przysłów mówi ” Przyszła kryska na Matyska”. A stwierdzenie że obywatele są „końcowymi beneficjentami działań instytucji publicznych” jak wam się podoba? Czy aby na pewno w tej sprawie chodzi o Gminę Mrozy?.

 7. Bardzo ciekawe co to za ”interesy” robiła gmina i z kim. Warto się tym zainteresować. Najsmutniejsze jest to, że i tak za wszystkie przekręty urzędników to nie oni ponoszą konsekwencje, tylko my. Osobnik na stołku przy pomocy kolesi przeskoczy z jednego stołka na drugi, zapewne jeszcze wyższy, a po nim przyjdzie ktoś kto będzie udawał, że sprząta cały burdel. Nikt nie będzie ścigał tego, kto ten burdel zaczął, bo przecież od babrania się w szambie są maluczcy, a nie wielcy panowie na stanowiskach, więc wielcy panowie kombinują: podniesiemy podatki, wymyślimy nowe, co nam zrobią obywatele? Przecież się nie zbuntują, nie przestaną płacić, bo przekręty są tylko dla tych, którzy obracają milionami. Oni mogą być bezkarni, nas wsadzą do pierdla za 10 zł.

 8. Tak działa człowiek, który szafuje stwierdzeniami o praworządności i swojej uczciwości? Strach pomyśleć ile faktur wystawiono na lewo?

Możliwość komentowania jest wyłączona.